V4: Návrhy na omezení nebo zmenšení Schengenu jsou nepřijatelné

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka Zdroj: CTK

Jakékoliv návrhy na vytvoření takzvaného mini-Schengenu jsou nepřijatelné, shodli se dnes v Praze premiéři zemí visegrádské čtyřky. Vyslovili se i proti dalším přímým nebo skrytým snahám o omezení volného pohybu v rámci Evropské unie. Předsedové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska jsou přesvědčeni, že jednotlivé státy musí zodpovědně chránit vnější hranice Schengenu.

V diplomatických kuloárech se v poslední době především v důsledku migrační krize objevilo několik neformálních návrhů na omezení schengenského prostoru, z něhož by tak teoreticky mohly vypadnout země střední Evropy.

„Oportunistické návrhy na převratnou přeměnu současného Schengenu do takzvaných mini-Schengenů v jakékoliv možné formě a rozsahu, a stejně tak přímé či skryté snahy o omezení volného pohybu jdoucí za právní rámec a ohrožující hlavní úspěchy evropské integrace, nejsou přijatelné,“ uvedli premiéři Visegrádu ve společném prohlášení. „Tyto návrhy neřeší příčiny současné krize, ale pouze odvádějí politickou pozornost,“ konstatovali také.

Předsedové vlád V4 se také shodli na zahájení kroků směřujících k založení skupiny Přátel Schengenu (Friends of Schengen), která má být platformou pro otevřenou diskusi o schengenských pravidlech a jejich zlepšení. Premiéři Maďarska Viktor Orbán a Slovenska Robert Fico zdůraznili, že ochrana společných schengenských hranic je odpovědností jednotlivých zemí a je třeba otevřeně mluvit o tom, že některé země své závazky neplní.

V4 přislíbila veškerou pomoc Francii

Premiéři V4 také nabídli veškerou nezbytnou pomoc a spolupráci Francii, kterou nedávno otřásly teroristické útoky. Teroristické útoky v Paříži, které si vyžádaly kolem 130 obětí, šéfové vlád označili za útok na hodnoty, které spojují evropské národy. „Vzhledem k povaze a rozsahu této bezpečnostní výzvy musí Evropská unie jednat. Zdůrazňujeme, že nadcházející prosincová Evropská rada musí zaujmout jasné stanovisko k boji proti terorismu,“ uvedli.

Konkrétně zmínili potřebu zlepšení sdílení zpravodajských a dalších informací v rámci Evropy, dokončení projednávání směrnice o jmenné evidenci cestujících nebo opatření zaměřená na boj s financováním terorismu a organizovaným zločinem. Dále podpořili efektivní koordinaci úsilí, které směřuje ke zničení Islámského státu.

Polská premiérka Beata Szydlová na tiskové konferenci uvedla, že premiéři V4 jednali také o energetice nebo britských požadavcích na reformu unie.

Maďarský předseda vlády Orbán dodal, že v Evropě se v poslední době mluvilo o tom, zda bylo přínosné přijmout státy Visegrádu. Současný ekonomický rozvoj skupiny prý jasně ukazuje, že V4 je pro Evropu přínosem. „Bez zemí V4 by nebyl v EU ekonomický růst,“ zdůraznil.

Bohumil Doležal: Ploty v Evropě