Ve slovenské „účtenkové“ loterii půjde vyhrát půl milionu. Zatočí s daňovými úniky? | E15.cz

Ve slovenské „účtenkové“ loterii půjde vyhrát půl milionu. Zatočí s daňovými úniky?

Loterie, ilustrační foto
Loterie, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

vrb, ČTK

V připravované účtenkové loterii, kterou zavádí slovenská vláda ve snaze omezit daňové úniky, bude možné vyhrát kolem 18 tisíc eur (asi 460 tisíc korun). V rozhovoru pro deník Pravda to řekl šéf slovenské finanční správy František Imrecze. Slovenští analytici jsou při hodnocení dopadů, jaké může mít zavedení loterie na výběr daní, opatrní. O zavedení podobné loterie v Česku v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny hovořil i stínový ministr financí Jan Mládek z ČSSD.

Kabinet Roberta Fica chce s pravidelným losováním dokladů z registračních pokladen začít v říjnu, slibuje si od něj zvýšení příjmů státní kasy.

Připravovaná loterie má Slováky motivovat k tomu, aby při koupi zboží vyžadovali účtenky. Evidovat tržby v registrační pokladně musejí na Slovensku nejen obchody, ale také provozovatelé barů a restaurací. Za porušení nařízení sice hrozí pokuty, navzdory tomu ale podnikatelé podle odhadu státních úředníků tuto povinnost často obcházejí. Z „černých“ příjmů pak neodvádějí daň z přidané hodnoty a neplatí ani daň z příjmů.

Stát bude účtenkovou loterii provozovat společně se společností Tipos a účastnit se jí může každý. Stačí pouze přepsat údaje z pokladního dokladu na tiket. Slosování bude každé dva týdny a vylosováno bude vždy deset výherců. Výše výher bude odstupňovaná až po maximální částku.

Obcházení daně u řemeslných prací loterie zřejmě nezabrání

Slovensko novou metodu boje s podnikateli, kteří zatajují své příjmy, odkoukalo na Tchaj-wanu. Podle expertů ale může losování zabrat spíše v případě placení menších částek, jinak ale prý bude spotřebitele dál lákat možnost domluvit se s obchodníkem na nižší ceně díky jeho nezaplacené dani.

„Položme si otázku: Když si dáte rekonstruovat koupelnu například za 5000 eur a řemeslník vám to udělá bez dokladu o 20 procent levněji, co uděláte? Rozhodnete se zaplatit stovky eur navíc jen proto, abyste účtenku poslali do loterie, kde možná vyhrajete? Určitě ne,“ citoval deník Pravda daňovou poradkyni Moniku Sobekovou-Majkovou z Panevropské vysoké školy.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.