Ve světě je poprvé od 2. světové války přes 50 milionů uprchlíků

Na konci loňského roku bylo ve světě 51,2 milionu uprchlíků, žadatelů o azyl a vysídlenců ve vlastní zemi. To je o šest milionů víc než v roce 2012. Každý pátý běženec přitom musel v uplynulém roce opustit i hranice své vlasti.
Zvlášť dramatická je podle OSN situace v Sýrii, kde je kvůli občanské válce na útěku 6,5 milionu lidí a dalších 2,5 milionu Syřanů už uprchlo ze země. Utečenců a vyhnanců výrazně přibylo také v Africe.
„Sledujeme tu enormní dopady válek, které nechtějí skončit“, i marných snah o řešení konfliktů, uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres. Příčinou výrazného růstu počtu uprchlíků je podle něj jednak dramatický nárůst počtu nových krizí - například v Jižním Súdánu, ve Středoafrické republice, na Ukrajině a v Iráku - jednak neřešení starých krizí.
Většinou politické příčiny
Většina konfliktů a uprchlických vln má politické příčiny, zdůraznil Guterres. „Vývoj ukazuje, že mezinárodní společenství má k dispozici jen omezené možnosti, jak konfliktům zabránit nebo jak nalézt rychlé řešení,“ řekl Guterres. Rada bezpečnosti OSN je prý v mnoha případech ochromena. Důsledkem je pak často chaos, v němž strany konfliktu mívají dojem, že mohou jednat bez jakýchkoli trestněprávních důsledků.
Zdaleka největší část uprchlíků, nyní 86 procent, pochází podle OSN z rozvojových zemí. Největší počet jich našlo útočiště v Pákistánu, na konci loňského roku 1,6 milionu. Následují Írán a Libanon.
Nejčastějí chtějí německý azyl
Z celkového počtu 1,1 milionu žadatelů o azyl loni bylo nejvíc 109 600 těch, kteří žádost podali v Německu, které následovaly Spojené státy, Jihoafrická republika, Francie a Švédsko. Většinu žádostí o azyl podali v roce 2013 Syřané 64 300, následovaní občany Demokratické republiky Kongo 60 400 a Barmy 57 400.
Za zvlášť znepokojující považuje OSN prudký nárůst počtu dětí na útěku. Poprvé od roku 2000 loni tvořily děti a mládež přes polovinu všech uprchlíků. Děti odloučené od rodičů pak loni samy podaly dohromady 25 300 žádostí o azyl, což je historický rekord.