Ve světě je poprvé od 2. světové války přes 50 milionů uprchlíků

Syrští uprchlíci v Turecku

Syrští uprchlíci v Turecku Zdroj: CC BY-ND 2.0: Michael Swan

Počet uprchlíků před násilím a nouzí poprvé od 2. světové války překročil hranici 50 milionů. Uvedl to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ve zprávě pro rok 2013, kterou vydal při příležitosti dnešního Světového dne uprchlíků.

Na konci loňského roku bylo ve světě 51,2 milionu uprchlíků, žadatelů o azyl a vysídlenců ve vlastní zemi. To je o šest milionů víc než v roce 2012. Každý pátý běženec přitom musel v uplynulém roce opustit i hranice své vlasti.

Zvlášť dramatická je podle OSN situace v Sýrii, kde je kvůli občanské válce na útěku 6,5 milionu lidí a dalších 2,5 milionu Syřanů už uprchlo ze země. Utečenců a vyhnanců výrazně přibylo také v Africe.

„Sledujeme tu enormní dopady válek, které nechtějí skončit“, i marných snah o řešení konfliktů, uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres. Příčinou výrazného růstu počtu uprchlíků je podle něj jednak dramatický nárůst počtu nových krizí - například v Jižním Súdánu, ve Středoafrické republice, na Ukrajině a v Iráku - jednak neřešení starých krizí.

Většinou politické příčiny

Většina konfliktů a uprchlických vln má politické příčiny, zdůraznil Guterres. „Vývoj ukazuje, že mezinárodní společenství má k dispozici jen omezené možnosti, jak konfliktům zabránit nebo jak nalézt rychlé řešení,“ řekl Guterres. Rada bezpečnosti OSN je prý v mnoha případech ochromena. Důsledkem je pak často chaos, v němž strany konfliktu mívají dojem, že mohou jednat bez jakýchkoli trestněprávních důsledků.

Zdaleka největší část uprchlíků, nyní 86 procent, pochází podle OSN z rozvojových zemí. Největší počet jich našlo útočiště v Pákistánu, na konci loňského roku 1,6 milionu. Následují Írán a Libanon.

Nejčastějí chtějí německý azyl

Z celkového počtu 1,1 milionu žadatelů o azyl loni bylo nejvíc 109 600 těch, kteří žádost podali v Německu, které následovaly Spojené státy, Jihoafrická republika, Francie a Švédsko. Většinu žádostí o azyl podali v roce 2013 Syřané 64 300, následovaní občany Demokratické republiky Kongo 60 400 a Barmy 57 400.

Za zvlášť znepokojující považuje OSN prudký nárůst počtu dětí na útěku. Poprvé od roku 2000 loni tvořily děti a mládež přes polovinu všech uprchlíků. Děti odloučené od rodičů pak loni samy podaly dohromady 25 300 žádostí o azyl, což je historický rekord.