Vedení republikánů není schopné Donalda Trumpa zastavit | E15.cz

Vedení republikánů není schopné Donalda Trumpa zastavit

Donald Trump
Donald Trump
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Současní i bývalí šéfové Republikánské strany v New Hamsphire ho kritizovali, oba republikánští členové Kongresu za tento stát ho odmítli podpořit a konzervativní vlastník největších novin ve státě ho na titulní stránce nazval podvodníkem, přesto Donald Trump tamní primárky s náskokem přes 20 procentních bodů vyhrál. Stejně tak u demokratů bodoval Bernie Sanders, který se označuje za demokratického socialistu, ačkoli jeho rivalka Hillary Clintonová má podporu estabilishmentu.

Obě vítězství tak jsou v této době, kdy v USA roste zloba vůči Washingtonu a zoufalství z politiky, připomínkou hranic stranické moci, napsala v analýze agentura AP.

Mnozí vrcholní republikánští představitelé jsou zřejmě Trumpovým vzestupem vystrašeni, stále ale tápou nad způsobem, jak realitního magnáta a miliardáře zastavit. Clintonová může mít veškerou podporu vlivných straníků, ale je to Sanders, kdo získává podporu mladých lidí a nezávislých, tedy těch, kteří pomohli do Bílého domu Baracku Obamovi.

V úterý to byli republikáni z estabilishmentu, kteří dali najevo frustraci a stud z toho, že to byl jejich stát, který poskytl Trumpovi první vítězství. „Odmítám ho za všech okolností podpořit,“ prohlásil někdejší předseda republikánů v New Hampshire Fergus Cullen. „Trump by byl neštěstím,“ dodal.

Odmítám ho za všech okolností podpořit, Trump by byl neštěstím

Cullen přirovnal Trumpa k Patu Buchananovi, kontroverznímu poradci bývalého prezidenta Richarda Nixona. Buchanan v roce 1996 rovněž vyhrál v New Hampshire primárky. Republikánští představitelé se ale tehdy obratem sešikovali za středoproudou alternativu v podobě Boba Dolea, který stranickou nominaci nakonec získal, ale prohrál s Billem Clintonem.

Nebylo to kvůli tomu, Dolea milovali, ale protože se báli, že by Buchanan zostudil Republikánskou stranu, vysvětlil Cullen důvody, proč Dole tehdy ve straně uspěl. „Strana před dvaceti lety dokázala Buchanana zastavit,“ řekl Cullen. „Dnes je neschopná to udělat,“ dodal.

Osobnostem s postojem vůči Trumpovi, jaký má Cullen, se vše komplikuje. Vlažný výkon Marca Rubia v New Hampshire zhoršuje vyhlídky na to, že by tento floridský senátor mohl v dalším stranickém klání v Jižní Karolíně a pro březnové volební super úterý stát alternativou republikánského vedení.

Ostatní soutěží mezi sebou, ne proti Trumpovi

Republikáni John Kasich, Jeb Bush, Chris Christie a Rubio soupeří mezi sebou, přitom dohromady mají dostatečný počet hlasů, aby se postavili Trumpovi. Dokud se tak tito straníci budou přetahovat, politický outsider Trump bude hladce vítězit. John Jordan, který vede jednu ze skupin podporujících Rubia, je přesvědčen, že kandidátský pat se zlomí během jedné noci. A tou podle ní bude ta po 15. březnu, kdy se primárky konají v několika státech, mimo jiné i na Floridě.

„Jeden z nich si povede lépe než ostatní, takže pro ně bude nemožné udržet si podporu sponzorů,“ řekl Jordan s odkazem na Bushe a Rubia, pro které je Florida domovským státem. „Sponzoři se zkrátka přikloní k tomu, kdo v tomto státě vyhraje. A stane se to takřka okamžitě,“ dodal.

Rozhodne "superúterý" 1. března

Ale mezi 15. březnem jsou ještě Jižní Karolína, Nevada a takzvané superúterý 1. března s hlasováním v několika státech, což poskytuje čas Trumpovi i nekompromisnímu konzervativcovi z Texasu Tedu Cruzovi, který vyhrál v Iowě. Trump nadále vede volební průzkumy v Jižní Karolíně a úspěch z New Hampshire navíc může náležitě využít ve svůj prospěch.

To samé může učinit i Sanders, před kterým ale stojí ještě dlouhá cesta. Jižní Karolína a Nevada jsou státy s mnohem větší rasovou rozmanitostí, než byly Iowa a New Hampshire. To může hrát do karet Clintonové, která se dlouhodobě těší podpoře menšin.

„Není to zápas v boxu na dvě kola, je to dvanáctikolové klání,“ řekl demokratický stratég Bob Mulholland. „A chci všem připomenou, že poslední tři prezidenti Clinton, Bush i Obama skončili v New Hampshire druzí,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video