Venezuelu čeká další vlna zlevňování | E15.cz

Venezuelu čeká další vlna zlevňování

Venezuela
Venezuela
• 
ZDROJ: ctk

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Venezuelský prezident Nicolás Maduro patrně využije vítězství v místních volbách k dalšímu tlaku na obchodníky a podnikatele. „Tento týden prohloubíme hospodářskou ofenzivu, abychom pomohli pracující třídě a ochránili střední třídu,“ prohlásil Maduro.

Po sečtení většiny lístků volební komise uvedla, že socialisté a jejich spojenci získali asi 49 procent hlasů. Opozice, jež bodovala hlavně ve městech, zaostala zhruba o šest procent. Hlasování bylo pro Madura první velkou zkouškou poté, co na jaře těsně vyhrál prezidentské volby a stal se šiřitelem odkazu Huga Cháveze.

Parlament mu nedávno udělil pravomoc vládnout rok pomocí dekretů. Hájí se tím, že ji potřebuje, aby vyřešil problémy s korupcí a inflací. Prezident přitom tvrdí, že růst cen financují jeho odpůrci, a bojovat proti němu chce jednoduše – příkazem. Už v listopadu nařídil snížení cen například u televizí a automobilových součástek. Nyní mají přijít na řadu například potraviny.
Vláda uvádí, že dovezené zboží je předražené. Inspektoři prý zjistili, že v soukromých obchodech je až desetkrát dražší než ve státních. Prodejci však oponují, že za to nemohou. „Protože mi nedovolí koupit si dolary v oficiálním kurzu 6,3 bolívaru, musím zboží nakupovat za dolary z černého trhu, kde jsou asi za šedesát bolívarů. Jak ode mě někdo může čekat, že budu prodávat věci se ztrátou?“ citoval nedávno Forbes obchodníka, jenž si nepřál být jmenován.

Populistická opatření patrně budou mít negativní dopad na soukromý sektor, který už tak dost poškodila léta znárodňování. Ani pro spotřebitele nemusí být výhrou, jelikož se ještě může zvýšit nedostatek základního zboží, třeba toaletního papíru.
Kritici tvrdí, že by Maduro měl spíš uvolňovat tlak na podnikatele. Někteří experti přitom věří, že volebního výsledku by mohl využít i k nepopulárním krokům. Hovoří se o devalvaci měny, jež by snížila deficit rozpočtu, hodně závislého na dolarových příjmech z ropy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video