Verdikt nad Krejčířem se zase oddaluje: soud přerušila bombová hrozba

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř Zdroj: CTK

Soudní projednávání kauzy Radovana Krejčíře dnes v Johannesburgu přerušila hrozba, že v budově soudu je bomba. Všichni přítomní za eskorty policistů okamžitě opustili soudní síň, informovala jihoafrická média, která proces sledují prakticky v přímém přenosu. Krejčíř dopoledne obvinil soudce ze zaujatosti a žádal odložení vynesení rozsudku, ale neuspěl. Soud měl vynést verdikt o výši Čechova trestu za pokus o vraždu a únos a za pokus o držení drog.

Bezpečnostní síly podle médií postupně evakuovaly celou soudní budovu a není jasné, kdy se přelíčení obnoví. Krejčíř byl shledán vinným ze zmíněných činů již loni v srpnu a nyní se čeká jen na výši trestu.

Před soud v Johannesburgu dnes Krejčíř přišel v bílém tričku a v poutech, byl pohublý, prošedivělý a zřetelně nervózní. Podle přímého televizního přenosu, který vysílají některá jihoafrická média, je v zaplněné soudní síni mnoho uniformovaných strážců s automatickými zbraněmi.

Špatná angličtina

Přísná bezpečnostní opatření Krejčíř před soudem označil za cirkus. Zároveň si stěžoval na obtížný kontakt se svými právními zástupci poté, co byl v prosinci přemístěn do přísně střežené věznice v Kokstadu daleko od Johannesburgu. Prohlásil, že se bude hájit sám, a požádal v případě potřeby o tlumočníka. Se soudem Krejčíř komunikuje v angličtině, která podle jeho vlastních slov není dobrá.

Krejčíř dlouze obviňoval soudce Colina Lamonta, že je proti němu zaujatý. Vyčítá mu mimo jiné, že v minulosti ignoroval jeho pokusy dostat slovo, a tvrdí, že soudce k němu má jiný přístup než k ostatním pěti osobám souzeným v tomto případu. Poukázal na to, že jako jediný z nich je před soudem spoutaný.

Těsná pouta

V polovině dne požádal soud o uvolnění pout, protože je má již více než pět hodin a bolí ho ruce. Soudce to zamítl. „Pokud bezpečnostní služba říká, že je musíte mít, tak je musíte mít,“ prohlásil Lamont. Během dnešního jednání Krejčíř nemá klasická pouta; jeho ruce jsou spojené delším řetězem, který mu kupříkladu umožňuje listovat v písemných podkladech.

Krejčíř vyjádřil přesvědčení, že ho v očích soudce poškozují zprávy v médiích, podle kterých chtěl soudce nechat zavraždit, připravoval svůj útěk z vězení a měl v cele ukrytou zbraň. Podle Čecha se k němu soudce Lamont během dosavadního procesu choval neférově a předem ho považoval za vinného.

Opět si také stěžoval na špatné podmínky svého věznění. Tvrdí, že strádá psychicky a musí brát hodně léků. Žádal o odložení jednání o den, aby mohla před soud přijít jedna zdravotní sestra a jeho advokát.

K soudu se dnes Krejčíř dostavil bez právního zástupce, který se podle něj musel věnovat jinému případu. Soudce Lamont prohlásil, že obžalovaný znal dnešní termín od loňska a měl tedy dost času najít si vhodného advokáta. Neuznal ani další Krejčířovy argumenty a poznamenal, že proces nelze odkládat donekonečna.

Do přísně střežené věznici v Kokstadu na jihovýchodě Jihoafrické republiky byl Krejčíř převezen poté, co policie dostala zprávy, že se chystá uprchnout z věznice s mírně volnějším režimem. V Kokstadu se ocitl jako vůbec první vězeň, u něhož ještě nebylo rozhodnuto o výši trestu. Srpnový verdikt o vině byl prvním Krejčířovým odsouzením v JAR, kde je muž uprchlý z Česka obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.