Visegrádská čtyřka: Na odchod Britů z EU nepospícháme | E15.cz

Visegrádská čtyřka: Na odchod Britů z EU nepospícháme

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Země takzvané visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) nebudou na Brity pospíchat v otázce jejich odchodu z Evropské unie, shodli se ministři zahraničí V4 na schůzce na okraj nynějšího summitu NATO. Šlo o první koordinační schůzku ministrů zahraničních věcí V4 pod nynějším polským předsednictvím.

Polsko nastínilo priority svého předsednictví, které se podle náměstka českého ministra zahraničí Iva Šrámka příliš neliší od českých. Podle ministra zahraničí Lubomír Zaorálka přislíbilo Polsko pokračovat v některých „klíčových tématech uplynulého českého předsednictví“, jako je bezpečnost, migrace, energetika a digitální technologie.

„Samozřejmě novou věcí, která tam hraje roli, je brexit a britský zájem spolupracovat s V4 na tom, aby britský rozvod (s EU) byl pokud možno bezbolestný,“ řekl náměstek Šrámek.

Poznamenal zároveň, že čtyři základní svobody v EU (svoboda pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu) jsou něco, u čeho nelze hledat kompromisy. „Na tom si myslím, že víceméně panuje ve V4 shoda,“ uvedl Šrámek. Je podle něj otázka, jaká bude další flexibilita vůči určitým britským požadavkům.

„Britové by si samozřejmě představovali zachování volného pohybu kapitálu, volného pohybu zboží, ale na druhou stranu omezení volného pohybu osob, což si myslím, že tudy cesta patrně pro nikoho nevede,“ dodal český náměstek.

V4 je ale podle něj flexibilní v otázce času odchodu Británie z EU a v otázce oficiálního oznámení o začátku vyjednávání o tomto odchodu. „Nikdo nechce ve V4 na Brity pospíchat,“ poznamenal s tím, že „je jasné, že si to vyžádá určitý čas, aby si (Britové) vytvořili svou vyjednávací pozici“.

Zaorálek agentuře ČTK sdělil, že ministři se ohledně Británie shodli, že nelze jednat, dokud Britové nepodali žádost o odchod z EU.

Ministři mluvili i o spolupráci V4 s dalšími zeměmi. Podle Šrámka by Polsko rádo rozšířilo spolupráci se zeměmi takzvaného zakarpatského oblouku. „To je určitá polská vize. Naše vize je, že se samozřejmě nebráníme jakémukoli rozšiřování spolupráce, ale V4 musí zůstat V4,“ řekl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video