Visegrádská čtyřka s Francií odmítají kvóty na přerozdělování uprchlíků | E15.cz

Visegrádská čtyřka s Francií odmítají kvóty na přerozdělování uprchlíků

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4) nebo jejich zástupci dnes spolu s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem při jednání v Bratislavě odmítli přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie na základě kvót. Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko jsou podle slovenského premiéra Roberta Fica ale připravené pomoci řešit migrační krizi na základě dobrovolnosti.

„Jsme připraveni hovořit o tom, jak pomoci lidem, kteří tuto pomoc potřebují. Dobrovolný přístup může být efektivnější a užitečnější než stanovení kvót,“ řekl novinářům Fico, podle kterého je zapotřebí zabývat se problémem migrace v regionech, odkud uprchlíci do EU přicházejí.

Český premiér Bohuslav Sobotka už před dnešní schůzkou novinářům řekl, že řešením stávajícího náporu migrantů v Evropské unii je dohoda s africkými státy o návratu uprchlíků, pokud nezískají azyl. Za vhodný model v této souvislosti zmínil dřívější dohodu mezi Španělskem a Marokem o návratu migrantů, kteří do Španělska směřovali pouze z ekonomických důvodů, zpět do této severoafrické země.

„Součástí našeho společného stanoviska bude odmítnutí systému kvót, podpora opatření ke stabilizaci zemí, ze kterých pocházejí migranti včetně podpory například zřízení táborů na území těchto zemí,“ řekl Sobotka novinářům po schůzce s kolegy ze zemí V4. Uvedl také, že ČR nabídla možnost pobytu pro zhruba 70 lidí, kteří se nacházejí v uprchlických táborech v Sýrii.

Čtěte také:

Navzdory kritice kvót na přerozdělování uprchlíků ze strany některých členských států EU Sobotka soudí, že toto téma na evropské úrovni ukončeno ještě není. „Čeká nás velmi těžká debata. Je možné, že nás čeká i hlasování na Evropské radě,“ uvedl.

Podle Sobotky by Řecko i Itálie, které čelí náporu uprchlíků, měly vážněji vnímat povinnosti v rámci schengenského systému volného pohybu osob, zejména co se týče registrace migrantů. „Máme obavu, že registrace není důsledná a

Proti povinným kvótám ohledně uprchlíků se postavil také Hollande. „Správný postup je, abychom měli globální politiku a solidaritu zemí na základě dobrovolnosti. Evropa musí v první řadě řešit samotné důvody, které vedly k migraci. Ekonomická migrace by neměla být zahrnuta do mechanismu žádostí o azyl,“ řekl francouzský prezident.

Orbán: Kvóty nejsou v souladu s evropskými hodnotami

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že EU se potýká s náporem zejména těch migrantů, kteří doufají ve zlepšení své životní úrovně. „Musíme rozlišovat mezi azylanty a hospodářskými migranty. Evropa stojí před problémem ekonomických migrantů. Povinné kvóty nejsou v souladu s evropskými hodnotami,“ řekl Orbán, jehož země čelí náporu několika desítek tisíc migrantů.

Premiér dodal, že nelegálním překročením státních hranic dochází k páchaní trestného činu a že „Maďarsko nepřipustí, aby někdo páchal trestný čin“. Budapešť se podle něj na své evropské partnery se žádostí o pomoc se zvládnutím náporu migrantů neobrátila.

Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video