Vůdce Talibanu Muhammad Umar je mrtvý, zní z afghánské vlády | E15.cz

Vůdce Talibanu Muhammad Umar je mrtvý, zní z afghánské vlády

Portrét Muhammada Umara
Portrét Muhammada Umara
• 
ZDROJ: thierry ehrmann via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vůdce islamistického hnutí Taliban mulla Muhammad Umar je údajně po smrti, uvedl nejmenovaný vysoký představitel afghánské vlády. Mluvčí afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního prohlásil, že vláda informaci prošetřuje. Taliban toto sdělení zatím nekomentoval. Zprávy o smrti mully Umara se objevily již v minulosti, radikální Taliban je ale vždy popřel.

Podle BBC je to poprvé, co o Umarově smrti mluví vysoce postavené zdroje z afghánské vlády a rozvědky. „Máme potvrzení pákistánských úřadů a zdrojů z Talibanu, že (mulla Umar) před dvěma roky podlehl v Pákistánu nemoci,“ řekl činitel afghánské vlády, který se nepřál být jmenován.

Vůdce Talibanu nebyl vidět na veřejnosti od konce roku 2001 a předpokládalo se, že žije na tajném místě někde v Pákistánu. Mluvčí Talibanu kontaktovaný BBC řekl, že hnutí vydá brzy k této informaci prohlášení.

„Slyšeli jsme zprávy o odchodu vůdce Talibanu mully Umara. Stále jsme v procesu ověřování těchto zpráv. Jakmile je budeme moci potvrdit či vyvrátit, budeme informovat afghánský lid a média,“ řekl prezidentův mluvčí Zafar Hášemí na narychlo svolané tiskové konferenci.

Nepotvrzené zvěsti o úmrtí mully Umara se šíří v médiích již několik týdnů. Některé verze tvrdí, že šéf Talibanu podlehl již před dvěma roky v Pákistánu tuberkulóze. „Mulla Umar zemřel před dvěma roky a čtyřmi měsíci na tuberkulózu. Byl pochován na afghánské straně hranice,“ řekl člen afghánského Talibanu pákistánskému deníku Express Tribune.

Podle jiných zpráv mullu Umara usmrtili v červenci 2013 jeho spolubojovníci. Jedno z odštěpeneckých křídel Talibanu počátkem července sdělilo, že mulla Umar byl zabit veliteli Talibanu mullou Muhammadem Mansúrem a Gulem Aghou.

Umar se dlouho neukázal

Na internetu bylo nicméně v polovině tohoto měsíce zveřejněno poselství, v němž mulla Umar podpořil mírové rozhovory Talibanu s vládou v Kábulu. V prohlášení uvedl, že jednání jsou legitimní a jejich cílem je ukončení okupace země mezinárodními silami. Nebylo ovšem možné ověřit, zda toto poselství, které nebylo doprovázené zvukovou nahrávkou či videozáznamem, pocházelo skutečně z úst šéfa Talibanu.

Nejmenovaný pákistánský bezpečnostní činitel podle agentury AP zprávy o smrti mully Umara označil za „spekulace“ určené k překažení mírových rozhovorů Talibanu s vládou. Nejnovější zpráva o smrti mully Umara totiž přichází krátce před plánovaným druhým kolem oficiálních mírových jednání, které se zřejmě uskuteční v pátek.

Umarova smrt by mohla zkomplikovat mírový proces, protože hnutí je údajně rozděleno v názoru, zda s Ghaního vládou jednat, nebo pokračovat ve válce, a Umar byl vnímán jako sjednocující postava. Podle jednoho z bojovníků Talibanu, citovaného agenturou Reuters, jistá frakce uvnitř Talibanu prosazuje jako Umarova nástupce jednoho z jeho synů. Jiná by chtěla do čela Muhammada Mansúra, který patří ke stoupencům mírových rozhovorů.

Vůdce afghánského hnutí Taliban Umar je na útěku od listopadu 2001

Vůdce afghánského hnutí Taliban Umar je na útěku od listopadu 2001, kdy mezinárodní koalice v čele s USA svrhla režim Talibanu v Afghánistánu, protože poskytoval útočiště teroristovi Usámovi bin Ládinovi, zodpovědnému za útoky na USA z 11. září 2001. Umar stál tehdy v čele země. Spojené státy vypsaly na jeho hlavu odměnu deset milionů dolarů.

Zprávy o smrti mully Umara se objevily v některých médiích například v roce 2011. Taliban tuto informaci tenkrát popřel s tím, že ji rozšířila americká rozvědka, která se nabourala do mobilních telefonů, e-mailových účtů a webových stránek Talibanu.

Afghánská špionážní agentura NDS loni v listopadu oznámila, že mulla Umar zřejmě již nežije a že jeho hnutí se rozštěpilo na tři frakce.

Jednooký mulla Umar byl na útěku od podzimu 2001
Vizitka vůdce radikálního hnutí Taliban mully Muhammada Umara (55), o jehož údajné smrti dnes informovaly afghánské vládní zdroje:
Vůdce afghánského hnutí Taliban Umar je na útěku od listopadu 2001, kdy mezinárodní koalice v čele s USA svrhla režim Talibanu v Afghánistánu, protože poskytoval útočiště teroristovi Usámovi bin Ládinovi, zodpovědnému za útoky na USA z 11. září 2001. Umar stál tehdy (od září 1996) v čele země - jako šéf dočasné vládní rady, kterou ale uznávaly jen Pákistán, SAE a Saúdská Arábie. USA za jeho dopadení nabízely deset milionů dolarů.
Mulla Muhammad Umar se narodil asi v lednu 1960 ve vesnici (místa se různí) v jihoafghánské provincii Kandahár v paštunské rodině chudého rolníka. Stal se muslimským učitelem (mullou) v místní náboženské škole a později bojoval proti sovětské okupaci, kdy přišel o jedno oko.
Vůdcem Talibanu se stal v roce 1994, kdy začínal s asi padesátkou ozbrojených studentů náboženské školy - podle čehož dostalo hnutí i název (studenti; celým názvem Tálebáne hakk, tedy studenti, kteří touží po pravdě). Během dvou let se jejich řady natolik rozrostly, že Taliban dobyl většinu Afghánistánu. V zemi pak začali přísně uplatňovat islámské právo šaría.
Talibanský režim si tehdy vytyčil také vymýtit všechno neislámské, včetně například soch Buddhů v údolí Bámján, které nařídil zničit v únoru 2001. „Náš islámský stát je tím nejryzejším islámským systémem na světě,“ říkával Umar hrdě.
Po atentátech z 11. září 2001 na USA, za nimiž stáli teroristé z organizace Al-Káida, řízené tehdy bin Ládinem, Umar prohlásil pro BBC: „Současná situace v Afghánistánu souvisí s větší věcí - a tou je zničení Ameriky… Není to otázka zbraní. Doufáme v pomoc boží.“
S bin Ládinem pojilo Umara podle Josifa Bodanského, autora knihy o bin Ládinovi, přátelství od roku 1998, kdy si Umar vzal nejstarší dceru bin Ládina. Bin Ládin si prý poté za svou čtvrtou manželku vzal jednu z mullových dcer. Bin Ládin ale též Taliban finančně podporoval.
Zprávy o Umarově smrti se objevily už několikrát, například v roce 2011, kdy je Taliban popřel. V témže roce v lednu The Washington Post napsal, že Umar utrpěl infarkt a je v nemocnici nedaleko pákistánského Karáčí; podle pákistánského velvyslance v USA se zpráva nezakládala na pravdě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video