Vydírání a urážení. Spory Merkelové a Seehofera prý ohrožují vládu

Angela Merkelová v Bundestagu

Angela Merkelová v Bundestagu Zdroj: CTK

Z nezodpovědnosti obvinil německý vicekancléř a předseda vládní sociální demokracie Sigmar Gabriel kancléřku Angelu Merkelovou a bavorského premiéra Horsta Seehofera. Jejich spory prý ohrožují akceschopnost vlády při řešení migrační krize a některé lidi vhání podle Gabriela dokonce do náruče krajní pravice.

„Tahle forma vzájemného vydírání a urážení je nedůstojná a jednoduše nezodpovědná,“ uvedl Gabriel v rozhovoru poskytnutém serveru Spiegel Online. „Spor mezi CSU (Křesťanskosociální unií) Horsta Seehofera a předsedkyní CDU (Křesťanskodemokratické unie) Angelou Merkelovou by působil bizarním dojmem i za normálních dob,“ dodal Gabriel, jehož sociálně demokratická strana tvoří s CDU a CSU koaliční spolkovou vládu.

Gabriel reagoval v rozhovoru především na ultimátum, které dal bavorský ministerský předseda spolkové kancléřce na počátku týdne. Vyzval v něm Merkelovou, aby do neděle, kdy se mají předsedové koaličních stran sejít v Berlíně, omezila masový příliv imigrantů do země. V opačném případě pohrozil „nouzovými opatřeními“.

Deník Bild nedávno informoval, že CSU zvažuje odvolání svých tří ministrů ze spolkové vlády. Merkelová ale tento týden uvedla, že příliv migrantů do Německa se nedá jen tak okamžitě zastavit.

Lidé v nejistotě

Chování CDU a CSU označil Gabriel za nezodpovědné hlavně z toho důvodu, že „uvádí lidi do nejistoty a stupňuje v zemi strach, že to nezvládneme“. Spory mezi sesterskými konzervativními stranami mají podle Gabriela za následek i příklon některých lidí ke krajní pravici.

V nedělním průzkumu volebních preferencí získaly CDU a CSU jen 36 procent hlasů, což představuje nejhorší výsledek za poslední tři roky. Posilovat začala pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která by se dostala se sedmi procenty hlasů poprvé do Spolkového sněmu.

„Nepotřebujeme každý den nové nevyzrálé návrhy a pseudodiskuse, ale realizaci praktických opatření: více úředníků rozhodujících o azylovém řízení, jazykové kurzy, vzdělání a rekvalifikace uprchlíků, kteří mohou v Německu zůstat a rychlé vyhoštění těch, kteří zůstat nemohou,“ uvedl vicekancléř.

Střety se Seehoferem

I samotný Gabriel se však v uplynulých dnech se Seehoferem střetl a to kvůli tranzitním zónám, které chce Mnichov zřizovat po vzoru letišť na hranicích. Žadatelé o azyl bez naděje na úspěch své žádosti by rovnou z nich mohli být posíláni zpět do vlasti. To ale sociální demokrati odmítají.

Bavorsko je v rámci současné uprchlické krize nejpostiženější spolkovou zemí. Denně sem z Rakouska přichází několik tisíc lidí. Ve čtvrtek jich hranici přešlo 5540, v předchozích dnech jich vždy bylo kolem 6500.