WHO: „čínská“ ptačí chřipka patří k nejsmrtelnějším. Tchaj-wan hlásí první případ | E15.cz

WHO: „čínská“ ptačí chřipka patří k nejsmrtelnějším. Tchaj-wan hlásí první případ

virus ptačí chřipky, ilustrační foto
virus ptačí chřipky, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, bru

Share on Facebook Messenger
Nový kmen ptačí chřipky, který už si v Číně vyžádal nejméně 22 mrtvých a více než stovku nakažených, patří podle Světové zdravotnické organizace k nejsmrtelnějším svého druhu. Tchaj-wan dnes oznámil první případ onemocnění mimo Čínu.

Tchajwanský pacient je v kritickém stavu. Muž se před několika dny vrátil z východočínského města Su-čou, nemoc se u něj projevila krátce po příjezdu domů.

Nový kmen se také snáze přenáší na člověka než předchozí ptačí chřipka kmene H5N1, jež od svého objevení v roce 2003 připravila ve světě o život téměř 400 lidí. Informoval o tom dnes vysoký představitel Světové zdravotnické organizace (WHO), kterého citovala agentura Reuters.

Virus H7N9 od svého oficiálního potvrzení v březnu letošního roku nakazil 108 lidí. Zatím sice není úplně jasné, jak se šíří, ale podle odborníků WHO neexistují důkazy, které by potvrdily nejobávanější scénář - přenos z člověka na člověka. Mezinárodní tým expertů WHO a čínské vlády pět dní zkoumal situaci v Číně, ale nezjistil, zda se virus může přenášet mezi lidmi.

„Situace zůstává složitá a těžká, a nadále se vyvíjí,“ řekl náměstek generálního ředitele WHO Keidži Fukuda. „Když vezmeme chřipkové viry, je tento nezvykle nebezpečný pro lidi,“ uvedl Fukuda. „Tohle je rozhodně jeden z nejsmrtelnějších virů, jaké jsme dosud viděli.“ Chřipka kmene H5N1 sice v Číně zabila 30 lidí z celkových 45 nakažených, tato čísla se ale vztahují k posledním 10 letům.

Expertní tým mimo jiné mate absence viditelných příznaků u drůbeže nakažené virem H7N9, „což znesnadňuje jeho vystopování a kontrolu“, dodal Fukuda. Oproti kmeni H5N1 se navíc mnohem snáze přenáší z drůbeže na člověka.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.