Z přijetí uprchlíků se nepůjde vykoupit. Návrh odmítli europoslanci

Evropská komise minulý týden představila návrh, ve kterém chce dublinská pravidla zachovat. Doplnit by je nicméně měl krizový mechanismus rozdělení žadatelů o azyl na základě kvót v případě přetížení jedné ze zemí osmadvacítky. Mechanismus by byl spuštěn automaticky v krizové situaci, bylo by ale možné se z něj dočasně vyplatit, a to částkou 250 tisíc eur (6,75 milionu korun) za jednoho odmítnutého žadatele.
„Musíme zajistit, aby lidé, kteří potřebují ochranu, ji dostali. To je naše morální povinnost i právní odpovědnost. Najít způsob, jak pomoci lidem, aby nemuseli riskovat své životy při nebezpečných cestách a nedostali se do rukou pašeráků,“ uvedl na úvod místopředseda Evropské komise Frans Timmermans s tím, že stávající azylový systém nestačí, protože má slabiny.
Členové musí prokázat solidaritu
„Navrhujeme korektivní mechanismus dublinského systému. Ten by se spouštěl automaticky, kdykoli by byl členský stát zaplaven migranty; uprchlíci budou přesunuti do jiných členských států,“ dodal. Všechny členské státy budou podle něj muset do tohoto systému přispět a prokázat solidaritu, nebo finančně podpořit ty státy, které se uprchlíků ujmou.
Podle maltské lidovecké europoslankyně Roberty Metsolaové má návrh EK určité dobré prvky a vykazuje pokrok při řešení problému, například pokud jde o posílení Evropského podpůrného azylového úřadu (EASO). „Myslím ale, že myšlenka Evropské komise, že by se mohly členské státy z tohoto mechanismu vyplatit, je provokativní. To, že se některé země mohou vzdát odpovědnosti za peníze, není podle mě nejlepší způsob, jak dosáhnout sdílené solidarity,“ uvedla Metsolaová.
Italská europoslankyně Elly Schleinová z frakce socialistů uvedla, že je potřeba reforma současného systému, návrh komise je ale nevyhovující. „Není možné, aby pouze několik zemí řešilo 80 procent žádostí o azyl. A rovněž není možné takto rozprodávat solidaritu a práva,“ řekla s tím, že by bylo potřeba některým zemím připomenout, že solidaritu státům ukládají články základních unijních smluv. Podle švédské europoslankyně Cecilie Wikströmové z frakce evropských liberálů rovněž nelze, aby byly mezi státy jako „pingpongové míčky“ přesouvány zejména nikým nedoprovázené děti, které se dostanou do Evropy.
Dublin je mrtvý
„Dublin zemřel a nemá smysl ho oživovat. Navrhovaná korektura pro případ výjimečných migračních tlaků nic neřeší a je naivní,“ uvedla německá europoslankyně Cornelia Ernstová z frakce Evropská sjednocená levice - Severská zelená levice (GUE/NGL). Uprchlíci podle ní nejsou předměty, které lze někam přesunout. Jejich utrpení nový systém nijak neukončí.
„Automatické přemístění se bude jen těžko realizovat. Země raději zaplatí a umyjí si ruce,“ řekla k novému návrhu italská europoslankyně Laura Ferraraová z pravicové euroskeptické frakce EFDD. „Je třeba si uvědomit, jak bude fungovat taková pokuta - zaplatí to daňový poplatník. My chceme něco odstrašujícího, například zastavit zemi hlasovací právo,“ dodala.
Britský europoslanec Timothy Kirkhope z frakce konzervativců a reformistů připomněl, že systém přemísťování nebyl úspěšný ani v minulosti. „Systém plateb rovněž není dobrou alternativou. Tyto návrhy budou fungovat pouze v případě, když budeme všichni dodržovat určitá pravidla. Většina členských států si, jak se zdá, myslí, že jsou nad právem,“ uvedl.