Začátek obchodní války? Rusko zakazuje dovoz polského ovoce a zeleniny | E15.cz

Začátek obchodní války? Rusko zakazuje dovoz polského ovoce a zeleniny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Topic, E15

ČTK, duk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko od srpna zakazuje dovoz některých druhů ovoce a zeleniny z Polska. Oznámil to mluvčí ruské veterinární a fytosanitární služby Rosselchoznadzor. Důvodem jsou prý četná pochybení při certifikaci vyváženého zboží a další závady, včetně výskytu škůdců. Mluvčí Alexej Alexejenko naznačil, že služba zvažuje úplný či částečný zákaz dovozu ovoce a zeleniny i z dalších zemí Evropské unie.

Zákaz následuje poté, že se Evropská unie rozhodla potrestat Rusko za jeho politiku vůči Ukrajině vyhlášením nových hospodářských sankcí, které také platit od 1. srpna. Moskva také často čelí obviněním, že používá obchodní omezení jako prostředek nátlaku na další státy. Nedávno omezila dovozy z Ukrajiny a Moldavska, podle komentátorů jako odvetu za podpis dohod o přidružení a volném obchodu s Evropskou unií.

Mezi největší dodavatele ovoce do Ruska patří Polsko, Moldavsko a Nizozemsko. „Rusové už na pultech neuvidí polská jablka či zelí,“ poznamenal server newsru.com a dodal, že zákaz se vztahuje také na hrušky, meruňky, višně, třešně, broskve, nektarinky, švestky, kdoule a trnky, ať čerstvé či mražené. Dodal, že Polsko loni vyvezlo do rusko-bělorusko-kazašské celní unie ovoce za více než půl miliardy dolarů, což je přes 10 miliard korun, lví díl připadal na Rusko.

„Je to počátek obchodní války?“ otázala se polská zpravodajská televize TVN 24. „Vývoz do Ruska představuje asi pět procent polského zahraničního obchodu. Ale pro ovoce a zeleninu, zejména jablka, představuje Rusko jedno z hlavních odbytišť,“ poznamenal list Gazeta Wyborcza. Vzhledem k významu ruského trhu prý polští sadaři například používají úplně jiné postřiky, na které mají od Rusů „glejt“.

Rozšíření na další země

Šéf ruské služby Sergej Dankvert v předchozích dnech naznačil, že zvažuje zákaz dovozu ovoce a zeleniny i z dalších unijních zemí kvůli nedostatečné rostlinolékařské kontrole a šíření obaleče jablečného.

Dankvert si také postěžoval, že evropští kolegové vůbec nejeví zájem o jednání s Rusy, ale všechny spory chtějí hned přenechávat soudům. „Proto provedeme rychlé formální konzultace a pak zavedeme omezení - a evropským kolegům zůstanou vyhrazena všechna jejich pravidla a pravomoci v rámci Světové obchodní organizace (WTO),“ poznamenal, podle Interfaxu zřejmě v narážce na spor s Evropskou komisí o zákaz dovozu prasat a vepřového.

Riziko i pro Česko

České ministerstvo zemědělství v pondělí uvedlo, že na vývoz domácího ovoce by neměl případný ruský zákaz zásadní vliv. V posledních třech letech čeští ovocnáři vyvezli do Ruska ve větším množství pouze jablka v roce 2012 v hodnotě asi šest milionů korun. „Od té doby jsou vývozy spíše v řádech desítek tisíc korun,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Radek Melichar.

Podle odborníků však není otázka dopadů na Česko zcela zbytečná. Sankce jistá negativa přinesou. „Samozřejmě může nastat situace, kdy bude ze strany Ruska přijato nějaké reciproční opatření týkající se potravin, v našem případě jablek, která se jediné z ovocné produkce u nás do Ruska vyvážejí. Případný zákaz dovozu by se ale asi týkal zejména Polska, které je velkým producentem jablek. A když je Polsko nebude moci vyvážet do Ruska, bude se je snažit prodat v Evropě a tedy i u nás, čímž nám stoupne konkurence,“ říká místopředseda Ovocnářské unie Ivo Pokorný.

Vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií jsou nyní kvůli ukrajinské krizi napjaté. EU dosavadní protiruské sankce ještě rozšířila a zpřísnila, aby aby přiměla Rusko k ukončení podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Autor: ČTK, duk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.