Žalobci se dostali v kauze Manning a WikiLeaks do úzkých

Obviněný Bradley Manning (vlevo)

Obviněný Bradley Manning (vlevo)

ČTK
Američtí žalobci mají problém dokázat, že obžalovaný Bradley Manning vyzrazením statisíců důvěrných dokumentů serveru WikiLeaks bezprostředně ohrozil americké zájmy a životy amerických vojáků v zahraničních misích.

Bradley Manning už byl shledán vinným ze špionáže a krádeže důvěrných státních dokumentů. Hlavního obvinění z napomáhání nepříteli ho sice minulý týden soud zbavil, nicméně stále Manningovi hrozí trest ve výši až 90 let vězení. Konečná výše trestu bude podle expertů v neposlední řadě záviset na tom, nakolik se žalobcům podaří prokázat konkrétní dopady Manningova provinění.

Přiliš úspěšní zatím nejsou. Předsedkyně soudu Denise Lindová ve středu smetla se stolu důkazy vládních expertů o tom, že vyzrazení citlivých dokumentů mělo „hrozivý důsledek“ pro americkou zahraniční politiku. Takové důsledky by prý soud vzal na vědomí jen tehdy, pokud by se prokázala přímá příčinná a časová souvislost.

S nepořízenou od soudu odešel náměstek ministra zahraničí Patrick Kennedy, který tvrdil, že Manningovy informace na serveru WikiLeaks i nyní, dva roky po zveřejnění, americkou diplomacii poškozují. Lindová odmítla i svědectví Kennedyho kolegy Michaela Kozaka, podle něhož po Manningově „zradě“ jsou někteří cizinci, včetně ochránců lidských práv, při styku s americkými diplomaty opatrnější.

Na pomoc nyní žaloba povolala armádního experta na militantní islám Youssefa Aboul-Eneina, který je autorem studie „Militantní islámská ideologie“ a poradcem Pentagonu pro boj s terorismem. Jeho svědectví má prokázat, že Manning americké zájmy skutečně poškodil a zaslouží si trest.

Manning byl minulý týden shledán vinným z devatenácti případů špionáže a krádeže. Obhájcům se mezitím podařilo některá obvinění sloučit, takže původní maximální trest 136 let vězení byl z rozhodnutí Lindové snížen na 90 let.