Zeman naštval Turky, označil masakr za genocidu. Turecko zkritizovalo i parlament | E15.cz

Zeman naštval Turky, označil masakr za genocidu. Turecko zkritizovalo i parlament

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Turecko odsoudilo rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v Osmanské říší za genocidu. Kritizovalo i prezidenta Miloše Zemana, který masakr označuje za genocidu opakovaně. Ankara tvrdí, že tyto názory odporují historickým skutečnostem a základním právním principům. Česká diplomacie Turky ujistila, že usnesení Poslanecké sněmovny není právně závazné a že česká zahraniční politika je odpovědností české vlády.

Sněmovna v úterní rezoluci odsoudila genocidu Arménů stejně jako nacistické zločiny proti lidskosti na židovském, slovanském a romském obyvatelstvu. O den dříve Zeman napsal arménskému duchovnímu představiteli v Česku Barseghovi Pilavčjanovi dopis, v němž vyvražďování Arménů označil za jedno z nejhorších zvěrstev moderní doby. Turecké ministerstvo zahraničí se proti rozhodnutí Sněmovny ostře ohradilo a zároveň uvedlo, že je zklamáno Zemanovým dopisem.

Mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová dnes prohlásila, že záležitostí se zabýval český velvyslanec v Turecku Pavel Kafka a turecké stanovisko tlumočil české diplomacii také turecký velvyslanec v Praze Ahmet Necati Bigali. "Turecké straně jsme sdělili, že vnímáme jejich citlivost k tomuto tématu (zároveň jsme vysvětlili i kontext, ve kterém bylo usnesení přijato) a ujistili jsme ji, že pozice vlády ČR a MZV ČR k otázce těchto tragických událostí se nezměnila, tj., že hodnocení těchto tragických událostí by se měli ujmout nezávislí historikové," řekla ČTK Valentová.

"Z turecké i české strany zaznělo, že oběma záleží na rozvoji existujících dobrých bilaterálních vztahů," informovala mluvčí. Dodala, že "turecká strana poděkovala za stanovisko českého ministerstva zahraničí a uvedla, že ČR je považována za stát, se kterým má Turecko dlouhodobě dobré vztahy".

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček sdělil, že Zeman své stanovisko k masakrům Arménů nehodlá kvůli kritice z Turecka měnit. Prezidentovy názory označil za dlouhodobé a turecké vyjádření za očekávané.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček k turecké kritice pouze uvedl, že ji zaznamenal.

Vyvražďování Arménů v Osmanské říší padlo v roce 1915 za oběť až 1,5 milionu lidí. Ankara označení masakrů za genocidu odmítá, i když smrt mnoha nevinných lidí uznává. Podle Turecka ale nešlo o záměrnou akci Osmanské říše, nýbrž o projev občanské války, jejímiž oběťmi byli i Turci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video