Zeman: Sankce proti Rusku jsou překážkou vzájemných vztahů | E15.cz

Zeman: Sankce proti Rusku jsou překážkou vzájemných vztahů

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman při přijetí českých velvyslanců na Pražském hradě mluvil o migraci z islámských zemích, sankcím proti Rusku nebo o potížích Evropské unie. Islámští migranti podle něj vychází z dramaticky odlišné kultury a zapochyboval, zda je možné jejich začlenění do společnosti. Zkritizoval opět sankce proti Rusku, které jsou podle něj největší překážkou vzájemných vztahů.

Zeman ve více než 20 minutovém projevu mluvil především o nebezpečí terorismu. Bezpečnostní situace se podle něj oproti loňskému roku zhoršila. Za hlavní důvod označil takzvaný Islámský stát a poznamenal, že na červencovém summitu NATO ve Varšavě vyzýval, aby se aliance odhodlala ke společnému zásahu proti tomuto protivníkovi. Zaútočit by podle něj měla na mozek, nikoli na tělo. Islámský stát přirovnal k rakovině, která metastázuje a poznamenal, že letos se IS rozšířil do 35 dalších zemí.

Prezident dále mluvil o migraci. V minulých desetiletích podle něj v Evropě probíhala především vnitrokontinentální migrace, kdy migrovali lidé s podobnou kulturou. Nyní je migrace interkontinentální a založená na odlišné kultuře.

„Islámští imigranti vychází z dramaticky odlišné kultury,“ podotkl. Dodal, že existuje řada příkladů takových odlišností. „To je důvod mého postoje k této vyhraněné skupině imigrantů, nikoli imigrantů obecně,“ řekl. Zeman proto pochybuje o tom, že by se uprchlíci z islámských zemí mohli začlenit do evropské společnosti.

Zeman: Brexit je chyba pro EU i Velkou Británii

V další části projevu Zeman mluvil o brexitu, který označil za chybu pro EU i Velkou Británii. „Nemůžeme si namlouvat, že na tom neneseme svou zodpovědnost,“ řekl. Český prezident kritizoval Evropskou unii a její představitele za přílišnou byrokracii a vydávání nesmyslných směrnic. Zmínil například tu o výrobě vosku nebo inkoustu do tiskáren. „Tyto příklady odhalují strašlivou prázdnotu dnešní politiky Evropské unie,“ prohlásil Zeman.

Zdůraznil že u unijních lídrů vidí „totální neschopnost vybudovat sen, vybudovat vizi budoucí Evropy včetně jednotné zahraniční a obranné politiky“.

Stejně jako loni český prezident vyzval ambasadory k podpoře českého exportu. Ocenil, že Česko posiluje svou ekonomickou diplomacii a vyzdvihl spolupráci s vládou v budování vztahů s Čínou. Zopakoval také svou dřívější výzvu zrušit sankce vůči Rusku. Zeman sankce nepovažuje za účinné.

Zeman velvyslance přijal v rámci jejich tradiční porady. Ta začala v pondělí na ministerstvu zahraničí. V Černínském paláci s českými diplomaty hovořili premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). V úterý se diplomaté zabývali ekonomickou diplomacií a rozvojovou pomocí a za přítomnosti státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy (ČSSD) hovořili také o unijní agendě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video