Zeman: Sankce proti Rusku jsou překážkou vzájemných vztahů
Zeman ve více než 20 minutovém projevu mluvil především o nebezpečí terorismu. Bezpečnostní situace se podle něj oproti loňskému roku zhoršila. Za hlavní důvod označil takzvaný Islámský stát a poznamenal, že na červencovém summitu NATO ve Varšavě vyzýval, aby se aliance odhodlala ke společnému zásahu proti tomuto protivníkovi. Zaútočit by podle něj měla na mozek, nikoli na tělo. Islámský stát přirovnal k rakovině, která metastázuje a poznamenal, že letos se IS rozšířil do 35 dalších zemí.
Prezident dále mluvil o migraci. V minulých desetiletích podle něj v Evropě probíhala především vnitrokontinentální migrace, kdy migrovali lidé s podobnou kulturou. Nyní je migrace interkontinentální a založená na odlišné kultuře.
„Islámští imigranti vychází z dramaticky odlišné kultury,“ podotkl. Dodal, že existuje řada příkladů takových odlišností. „To je důvod mého postoje k této vyhraněné skupině imigrantů, nikoli imigrantů obecně,“ řekl. Zeman proto pochybuje o tom, že by se uprchlíci z islámských zemí mohli začlenit do evropské společnosti.
Zeman: Brexit je chyba pro EU i Velkou Británii
V další části projevu Zeman mluvil o brexitu, který označil za chybu pro EU i Velkou Británii. „Nemůžeme si namlouvat, že na tom neneseme svou zodpovědnost,“ řekl. Český prezident kritizoval Evropskou unii a její představitele za přílišnou byrokracii a vydávání nesmyslných směrnic. Zmínil například tu o výrobě vosku nebo inkoustu do tiskáren. „Tyto příklady odhalují strašlivou prázdnotu dnešní politiky Evropské unie,“ prohlásil Zeman.
Zdůraznil že u unijních lídrů vidí „totální neschopnost vybudovat sen, vybudovat vizi budoucí Evropy včetně jednotné zahraniční a obranné politiky“.
Stejně jako loni český prezident vyzval ambasadory k podpoře českého exportu. Ocenil, že Česko posiluje svou ekonomickou diplomacii a vyzdvihl spolupráci s vládou v budování vztahů s Čínou. Zopakoval také svou dřívější výzvu zrušit sankce vůči Rusku. Zeman sankce nepovažuje za účinné.
Zeman velvyslance přijal v rámci jejich tradiční porady. Ta začala v pondělí na ministerstvu zahraničí. V Černínském paláci s českými diplomaty hovořili premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). V úterý se diplomaté zabývali ekonomickou diplomacií a rozvojovou pomocí a za přítomnosti státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy (ČSSD) hovořili také o unijní agendě.