Zemřel bývalý izraelský premiér Ariel Šaron | e15.cz

Zemřel bývalý izraelský premiér Ariel Šaron

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Izraeli ve věku 85 let zemřel bývalý premiér Ariel Šaron. Po těžké mrtvici byl osm let v kómatu. Jeho stav se tento týden prudce zhoršil. Podle izraelských sdělovacích prostředků státní pohřeb připraví úřad nynějšího premiéra Benjamina Netanjahua.

Šaron byl 11. předsedou vlády a v únoru by mu bylo 86 let. Zemřel dnes v telavivské nemocnici Tel Hašomer.

Tělo bude do pohřbu vystaveno v budově parlamentu. Šaron by měl být pohřben na svém venkovském sídle v Negevské poušti vedle své ženy Lily, která zemřela roku 2000. Do posledních chvil u jeho lůžka byli synové Gilad a Omri. „Odešel. Odešel v okamžik, který si vybral,“ řekl dnes Gilad.

Nynější izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjádřil „hluboký smutek“ nad Šaronovou smrtí a označil ho za „velkého bojovníka a vůdce“. Řekl také, že Šaron „zůstane navždy zapsán v srdci národa“. Prezident Šimon Peres, který je o pět let starší než Šaron, o něm hovořil jako o „blízkém příteli“. Byl pro něj nejenom „odvážný voják a státník, ale také jeden z největších obhájců Izraele“.

OBRAZEM: Život Ariela Šarona

Ministryně spravedlnosti Cipi Livniová na něj vzpomenula jako na „na farmáře, vojáka a premiéra, který se stal otcem velkého národa“. „Nejvíc ze všeho to byl ale muž, kterého jsem měla ráda. V jeho objemném těle byl židovský duch, který si dělal starosti o Židy všude na světě,“ sdělila.

Vůdce opozice Isaak Herzog řekl, že Šaron uměl „změnit svůj názor a rozpoznat správnou cestu pro Izrael“. Byl to prý „pravý sionista, na něhož se bude vzpomínat jako na odvážného vůdce. Ministr obrany Moše Jaalon se domnívá, že „Šaron byl především výjimečný vojenský velitel, který svůj život zasvětil Izraeli“.


Čtěte profil Ariela Šarona >>>


Osm let v kómatu

Stav bývalého premiéra se 1. ledna prudce zhoršil a lékaři oznámili, že mu selhávají všechny orgány včetně ledvin. Dávali mu pouze několik dní života a hovořili o jistém konci. V pondělí se doktorům podařilo vrátit k normálu srdeční tep a tlak krve, avšak nikoli ledvin a plic. Někteří z lékařů řekli, že málokdo by v takovém stavu dokázal žít tak dlouho.

U nemocnice se několik dní shromažďovali novináři a policie je držela v dostatečné vzdálenosti, aby nemohli fotografovat a filmovat Šaronovi příbuzné. Za novináři přišel jeden den Roni Sehajek, který byl v Šaronově domácnosti vychován a bez dalšího rozvádění řekl pouze: „Situace není dobrá.“

Šaron utrpěl začátkem roku 2006 velmi těžkou mrtvici, po níž už nenabyl vědomí. Byl udržován v kómatu a lékaři o něm hovořili jako bojovníkovi, který zápasí o svůj život.

Legenda izraelské politiky

Šaron patří k legendám izraelského veřejného života. V armádě působil stejně dlouho jako pak v politice. Zasloužil se o významná vojenská vítězství za válek v roce 1967 a 1973. Působil v pravicové straně Likud a pak založil centristickou Kadimu. V 80. letech byl ministrem obrany, avšak musel se funkce vzdát kvůli kontroverznímu rozhodnutí týkajícího se masakrů, jež v roce 1982 spáchaly libanonské milice v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla.

Do politiky se v 90. letech vrátil jako ministr výstavby, kdy prosazoval výstavbu pro ruské imigranty a také osadníky na západním břehu Jordánu. Když se stal na konce 90. let ministrem zahraničí, vedl Likud a svou pověstnou výpravou na Chrámovou horu v Jeruzalémě vyprovokoval druhou palestinskou intifádu - povstání proti Izraeli.

Premiérem se stal rok později a jeho vláda pak začala s výstavbou betonové bariéry mezi Izraelem a západním břehem, avšak v roce 2005 také nechala stáhnout osadníky i vojáky z pásma Gazy. Šaron se s Likudem rozešel ve zlém roku 2005 a založil Kadimu, která pak pod vedením Ehuda Olmerta vyhrála v roce 2006 volby.

 

PROFIL: Netanjahu slibuje historický kompromis s Palestinci. Ten ale nepřijde

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery