Zemřel Vladimir Dremljuga, jeden z osmi statečných z Rudého náměstí | E15.cz

Zemřel Vladimir Dremljuga, jeden z osmi statečných z Rudého náměstí

Vladimir Dremljuga
Vladimir Dremljuga
• 
ZDROJ: USTR

ČTK

Zřejmě již před několika týdny zemřel další z osmi účastníků protestu na Rudém náměstí v Moskvě proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa Vladimir Dremljuga. Ze skupinky odvážných, kteří v centru ruské metropole 25. srpna 1968 dali najevo svůj nesouhlas s okupací ČSSR, už žijí jen tři.

Zpráva o úmrtí bývalého sovětského disidenta byla nejprve zveřejněna na Facebooku ve skupině „Soviet Dissidents“ s odvoláním na dalšího z účastníků tehdejšího protestu Pavla Litvinova. Dremljuga podle tohoto zdroje zemřel ve věku 75 let v USA ve městě Jersey City už 26. května. Jeho rodina ale zprávu zveřejnila až nyní, uvedlo Rádio Svobodná Evropa.

Po demonstraci na Rudém náměstí byl Dremljuga zatčen a odsouzen na tři roky do tábora v Murmansku. Trest mu byl poté pod různými záminkami prodlužován, přičemž prošel několik trestaneckých táborů. Na svobodu se dostal až v roce 1974, několik dní před návštěvou amerického prezidenta Richarda Nixona v Moskvě. V témže roce odešel do emigrace.

Z osmi účastníků protestu proti okupaci Československa už žijí jen Pavel Litvinov, Taťjana Bajevová a Viktor Fajnberg, který se loni názorově střetl s českým prezidentem Milošem Zemanem. Fajnberg Zemana kritizoval kvůli jeho shovívavým vyjádřením vůči Vladimiru Putinovi v souvislosti s ukrajinskou krizí. Zeman na oplátku označil za „obsesi“ Fajnbergovo srovnání Putinova Ruska se Sovětským svazem Leonida Brežněva.

Ostatními účastníky demonstrace na Rudém náměstí, kteří zemřeli, byli vedle Dremjlugy Konstantin Babickij, Larisa Bogorazová, Natalija Gorbaněvská a Vadim Delone. Gorbaněvskou jako jedinou z osmi protestujících Zeman vyznamenal. Loni v říjnu jí udělil in memoriam medaili Za zásluhy.

Videorozhovor s Vladimirem Dremljugou z roku 2013

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.