Všemi milované jádro. Sázky na uran nesou i desítky procent, řetězová reakce teprve nastane
Za poslední rok existuje jediná klíčová energetická surovina, jejíž cena roste. Je jí uran, který dokázal na pozadí cenového kolapsu ostatních komodit vyrůst o bezmála patnáct procent. Zcela proti proudu jdoucí komodita těží ze změny vnímání perspektiv jaderného byznysu, na cenu ovšem tlačí i hrozba amerických sankcí na stále hladce plynoucí dodávky uranu z Ruska. Výsledkem jsou nejvyšší ceny dlouhodobých kontraktů na strategickou surovinu za posledních deset let. Uran si díky tomu dokázal získat popularitu i mezi investory z řad fondových manažerů i drobných hráčů, a to včetně těch domácích.
Symbolem burzovního úspěchu jaderného byznysu je index Nuclear Energy mapující výkon akcií hráčů z jaderné energetiky i jejich dodavatelských firem. Ten si letos v létě sáhl na maximum od sklonku roku 2006, kdy začal být publikován.
Největší burzovně obchodovaný fond ETF Global X představující vstupenku do uranové ekonomiky pro menší investory pak za poslední rok zhodnotil, a to i přes své četné výkyvy o bezmála šestnáct procent. Komoditní trhy jako celek přitom za stejnou dobu pohledem indexu Bloomberg Commodity o bezmála osm procent propadly. Konečně akcie fondu ETF Sprott Uranium Miners orientovaný čistě na akcie uranových těžařů za poslední rok podražily dokonce o bezmála devatenáct procent.
„Koupil jsem ETF sdružující společnosti hledající a těžící uran na začátku roku 2021, protože věřím, že jaderná energetika je klíčová pro udržení naší civilizace, a protože zprávy z oboru naznačovaly, že je tu šance na zisk, primárně kvůli uzavírání starých dolů a nové prospektorské činnosti,“ uvedl pro E15 tuzemský drobný investor, který si nepřál být jmenován.
„K dnešnímu dni vyrostlo ETF zhruba o čtyřicet procent,“ dodává investor k výnosu své investice. Některé z jaderných sázek se dostaly i do hledáčku známých šéfů tuzemských portfolií.
„Bude přibývat zemí, které si uvědomí, že bez investic do jaderné energetiky nemohou zabezpečit soběstačnost dodávky elektrické energie,“ zdůrazňuje portfolio manažer J&T investiční společnosti Michal Semotan s tím, že sázka na jádro je i součástí jeho portfolia.
Konkrétně jde o akcie největšího veřejně obchodovaného těžaře uranu na světě, kanadské firmy Cameco. Té se daří v posledních letech renesanci uranu dokonale využít, důkazem čehož je boom jejích akcií. Zatímco za poslední rok vydělala investorům bezmála 48 procent, za poslední tři roky pak akcie podražily dokonce o takřka dvě stě procent.
Kolem třetiny zhodnotily ale například za poslední rok i akcie Nexgen Energy, zhruba čtvrtinu dokázaly investorům vydělat akcie firmy Denison Mines. „Mírně zvýšené ceny uranu oproti posledních rokům bych očekával i v dalších letech, což opodstatňuje nejen vyšší poptávka a případné sankce, ale také rostoucí náklady na produkci a hledání nových nalezišť,“ předpokládá analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.
Právě nákladnost produkce podle něho rozhodne o burzovním úspěchu těch kterých hráčů točících se kolem uranu. „Toho mohou využít především nízkonákladoví producenti jako Western Uranium & Vanadium Corporation nebo Uranium Energy,“ soudí Hájek. Jedním dechem analytici zdůrazňují, že zejména akcie těžařů z branže trpí poměrný silnými cenovými výkyvy.
Brzdou rychlejšího růstu akcií je podle analytiků absence firem z těžebního oboru ve stále populárnějších indexech a fondech fungujících na principech ESG. „Tyto firmy nemají ani přístup k levnějšímu kapitálu pro financování, což jsou věci, které mohou v budoucnu i přes vyšší cenu uranu brzdit výraznější růst jejich akcií,“ zdůrazňuje Hájek.
Uran byl přitom dlouhodobě v investorské nemilosti. Zlomovým momentem se stala finanční krize po roce 2007. Tehdy stál uran na burzách na vrcholu až zhruba dvouapůlnásobek současné ceny, postupně celou dekádu uran trendově slábl.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!