Vratká výhoda úvěrů v eurech. Úroková vábnička mizí, do konce roku může padnout úplně

Úrokové sazby na euru a koruně se rychle sbližují

Úrokové sazby na euru a koruně se rychle sbližují Zdroj: Grafika e15

Jaroslav Bukovský

Euro namísto koruny jako měna byznysového úvěru je stále méně jasnou volbou. Rozdíl v úročení obou měn se totiž v závěru loňského roku smrskl na nejnižší úroveň za posledních 26 měsíců. Zatímco tuzemské firmy koncem roku nabíraly půjčky v české měně za něco málo přes osm procent úroku ročně, tedy nejlevněji od léta roku 2022, financování eurem podražilo na dosavadní rekord převyšující roční úrok 6,1 procenta. Důvodem je do značné míry protichůdný vývoj měnové politiky v Česku a eurozóně. Podle některých ekonomů může výhoda eura během letoška padnout úplně.

„Může se pochopitelně stát, že sazby se mohou srovnat a současná relace úročení se může i obrátit. Už jsme to v minulosti zažili, co si pamatuji, tak poprvé jsme pod sazby ECB snižovali těsně po mém příchodu do ČNB v roce 2005,“ uvádí exguvernér centrální banky a hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding Miroslav Singer.

Aktuální rozdíl v úročení byznysových úvěrů v korunách a v eurech činí pouhé dva procentní body, ještě před rokem byl rozdíl v nákladech na úvěry takřka trojnásobný.

„Je téměř jisté, že úrokový rozdíl mezi korunou a eurem se bude minimálně v první polovině roku dále snižovat,“ soudí i ekonom skupiny DRFG Martin Slaný s tím, že do konce roku se mohou sazby „významně sblížit.“ Zatímco firemní úvěry v korunách budou mít dále tendenci zlevňovat díky několikanásobnému poklesu sazeb ČNB, a to podle očekávání trhu už do léta, její protějšek v eurozóně si dá s uvolněním politiky zřejmě na čas.

„Vzhledem k setrvačné jádrové inflaci a vysoké dynamice mzdových nákladů v eurozóně začne ECB snižovat sazby pravděpodobně až ve druhé polovině roku a výrazně méně, než s čím v současnosti počítá trh,“ zdůrazňuje ekonom Komerční banky Jaromír Gec. 

Sazby se tak budou dále sbližovat. Ve sféře firemního financování je přitom změna sazeb podstatně rychlejší než třeba v případě hypoték či spotřebitelských úvěrů a nová výše sazeb se do úročení byznysových půjček přelévá prakticky okamžitě a v plné míře.

 

Ekonomové nicméně až na výjimky čekají, že vztah mezi úročením korunových a eurových úvěrů se postupně ustálí v neprospěch domácí měny. „Dlouhodobě očekávám přetrvávání určitého rozdílu, jelikož úroková sazba adekvátní stavu české ekonomiky je zřejmě vyšší než v případě eurozóny,“ soudí ekonom Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

U českých podniků hraje při volbě mezi korunou a evropskou měnou roli nejen úrokový rozdíl, ale i struktura jejich byznysu. „Velké firmy používají eurové financování z toho důvodu, že generují tržby v eurech či proto, že jim eurový dluh pomáhá sladit aktiva a pasiva,“ připomíná Pfeiler s tím, že právě proto zůstane podíl eurových úvěrů vysoký i poté, co se sazby sblíží.

Minulý rok byl přitom přelomový v tom, že od ledna do konce listopadu tuzemské firmy nabraly více nových úvěrů ve společné evropské měně než v české koruně. Stalo se tak poprvé v dějinách země, ještě v roce 2022 si byznys naopak půjčoval zhruba o desetinu více peněz v korunách.

„Zatím jsou úroky v eurech stále výhodnější, takže je samozřejmě držíme. Pokud by se situace obrátila, vrátíme se ke koruně,“ tvrdí místopředseda Asociace exportérů a šéf strojírenské firmy Atas elektromotory Náchod Otto Daněk.

Při rovnosti úroků by firmy postupovaly individuálně podle toho, v jaké měně převážně inkasují. „Máme většinu příjmů v eurech a přejít s úvěry do korun by znamenalo vystavit se neúměrnému kurzovému riziku. Z tohoto důvodu nebudeme nic dělat a ponecháme většinu našich úvěrů v eurech,“ popisuje například Jiří Grund, šéf stejnojmenné textilky.

Úrokový rozdíl ve prospěch eura začal strmě narůstat v posledních měsících roku 2021, kdy Česká národní banka zahájila v očekávání nárůstu inflace zvyšování úrokových sazeb. Do té doby bylo obvyklé, že se byznys financoval ve společné měně zhruba v necelé třetině případů.

„Tento podíl se už zřejmě nevrátí, mimo jiné i díky zavedení možnosti účtování v eurech,“ připomíná Slaný. Největší rozdíl mezi nákladností obou měn nastal v srpnu roku 2022. Zatímco za korunový úvěr platily tehdy firmy roční úrok 8,25 procenta, odpovídající byznysová půjčka vyšla v eurech na 1,59 procenta ročně, rozdíl tak dosahoval takřka 6,7 procentního bodu. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!