Koronavirus vede k revizi ekonomických prognóz | E15.cz

Bankéři z Wall Street škrtají své prognózy, tak zle nebylo prý až od války

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejsilnější propad od války nebo také třetí nejslabší rok za poslední čtyři dekády. Legendární banky z Wall Street i jejich protějšky z Evropy momentálně brutálně přehodnocují vyhlídky pro růst globální ekonomiky, škrty v prognózách jsou pod dojmem epidemie koronaviru nejostřejší přinejmenším od dob velké finanční krize.

Jít ven s konkrétními čísly se ale mnohým zatím nechce, míra nejistoty je zatím příliš velkým soustem i pro špičky globálního finančního systému.

„Očekáváme, že čtvrtletní pokles ekonomického růstu podstatně převýší vše, co bylo dosud zaznamenáno, a to přinejmenším od druhé světové války,“ nechala se v závěru minulého týdne na svém twitterovém účtu slyšet německá Deutsche Bank. O rovná tři procenta má v prvním čtvrtletí oproti tomu předchozímu propadnout světová ekonomika podle analytičky Jeroen Bloklandové z americké banky J.P. Morgan. První čtvrtletí má být však podle ní pomyslným dnem globálních ekonomických dopadů koronaviru, a to především kvůli výpadku Číny.

„Domnívám se, že čínská ekonomika během prvního kvartálu vykáže desetiprocentní pokles, během druhého pak zhruba 14procentní nárůst,“ uvádí Bloklandová ve své analýze z konce minulého týdne. Evropa si má dnem projít teprve během druhého čtvrtletí, kde analytička předpokládá propad vzhledem k předchozímu čtvrtletí o 5,5 procenta. Během prvního čtvrtletí má ovšem Evropa rovněž silně propadnout, a to v průměru zhruba o necelá čtyři procenta. 

Experti stále sázejí na relativně silné oživení ve druhé polovině roku, i když s pochybnostmi. „Předpokládáme, že globální ekonomika se ve druhém pololetí začne zotavovat – ovšem za předpokladu, že epidemie podstatně zpomalí do konce dubna,“ píše na svém twitterovém účtu zámořská Goldman Sachs. Jedním dechem však upozorňuje na to, že změna chování jednotlivých segmentů ekonomiky v souvislosti s virovým šokem může mít podstatně dlouhodobější trvání. 

Ještě letos v polovině února některé významné finanční instituce odhadovaly růst světové ekonomiky v roce 2020 na tři procenta a více.

Nejnižší odhadovaný růst globální ekonomiky podle aktuálního monitoringu agentury Bloomberg činí 1,2 procenta od americké banky Wells Fargo. „Šlo by o třetí nejnižší roční růst minimálně od roku 1961. Pomaleji globální ekonomika rostla jen v letech 1982 a 2009,“ zdůrazňuje ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. 

Prozatím se ovšem analytici s predikcemi ve větším měřítku s kůží na trh nehrnou. Odhady analytiků na Bloombergu jsou zatím dost neaktualizované. Troufám říct, že nikdo jednoduše neví,“ dodává ekonom BH Securities Štěpán Křeček. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah