Firmy zavřené bez věcného důvodu náhradu mezd nedostanou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Firmy zavřené bez věcného důvodu náhradu mezd nedostanou, varuje Havlíček

ČTK, vaj

Stát proplatí část mzdy pracovníků jen firmám zavřeným kvůli propadu odbytu, chybějícímu materiálu nebo zaměstnancům v karanténě. Podniky, které kvůli šíření koronavirové nákazy uzavřely bez "objektivního důvodu", na náhradu nebudou mít nárok.

V České televizi (ČT) to řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Kabinet ve čtvrtek rozhodl o tom, že zaměstnavatelům proplatí náhrady mezd lidem v karanténě a 80 procent mzdy pracovníků zavřených provozů.

"Musí být splněno to, že ta firma o něco ´přišla´," řekl Havlíček. Firmě by musel buď zásadně klesnout odbyt, nebo by musela přijít o vstupy, protože její dodavatelé jsou zavření, vyjmenoval. Podpora bude podle něj i pro firmy zavřené kvůli karanténám zaměstnanců. "Jsme připraveni nahradit mzdy za zaměstnance do určité míry právě v těch několika oblastech, které definitivně chceme projednat na vládě," uvedl ministr.

Firma uzavřená bez objektivního důvodu, že "chce mít v tuto chvíli pro všechny případy klid", podle Havlíčka náhradu mezd pro zaměstnance nedostane. "Tam pochopitelně nahrazovat nebudeme," řekl. Vláda podle něj naopak uvažuje o pobídce pro firmy, které jsou v provozu a platí zaměstnancům plné mzdy.

Bilionový plán na záchranu americké ekonomiky se komplikuje

Ministr také odmítl výzvu předsedy nejsilnějšího odborového svazu KOVO Jaroslava Součka, aby firmy kvůli šíření koronaviru alespoň na dva týdny přerušily výrobu s výjimkou podniků, jejichž produkce řeší stavy ohrožující život. Firmy jsou podle Havlíčka připraveny, mají pro zaměstnance dezinfekci a ochranné prostředky.

Vláda bude podle Havlíčka jednat také znovu o úpravě otevíracích hodin obchodů vymezených pro lidi nad 65 let, aby se nepotkávali s ostatními zákazníky a byli chráněni před nákazou.

Spusťte kurzarbeit, jinak začneme propouštět, tlačí firmy na vládu

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) řekl, že výjimku u opatření dostanou obchody do 200 metrů čtverečních, což jsou třeba menší obchody na vesnicích, kde je jedna prodejna.

U větších prodejen by se měla doba pro seniory posunout o hodinu mezi 08:00 a 10:00, aby si mohli ráno nakoupit lidé na cestě z práce a do práce. Od pátku je pro seniory v obchodech s potravinami, lékárnách či drogeriích vymezená doba mezi 07:00 a 09:00, od čtvrtka to bylo mezi 10:00 a 12:00.

Koronavirus stáhne Evropu do recese. K růstu se kontinent vrátí ještě letos, zní z ECB

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!