Bitcoin tu zůstane, ale stane se nudnější, říká investor Štěpán Pírko

Investiční manažer Štěpán Pirko řídí portfolio fondu Champions Fund.

Investiční manažer Štěpán Pirko řídí portfolio fondu Champions Fund. Zdroj: archiv Štěpán Pirko

V letošním roce se fondu kvalifikovaných investorů Champions Fund, který řídí portfolio manažer Štěpán Pírko, daří. A to i navzdory propadům na akciových a dluhopisových trzích. Ke konci října bylo zhodnocení fondu bezmála 20 procent. Výrazně tomu napomohly obchody s termínovými kontrakty, anglicky futures. Takzvaná strategie managed futures letos výrazně těží z trendů například na měnových či komoditních trzích. „Mezi nejzajímavější obchody letošního roku patří pokles japonského jenu, britské libry a eura vůči dolaru,“ říká Pírko v rozhovoru pro deník E15. 

Jaký je váš pohled na trhy? Můžeme v dohledné době očekávat nový býčí trh a návrat na nová maxima?

Mnoho investorů si od poslední velké finanční krize v roce 2008 zvyklo na to, že pokaždé když akciové trhy padají, přispěchají centrální banky se záchranným opatřením a indexy se rychle zotaví a zamíří na nová maxima. Lidé tak poměrně logicky očekávají, že tento princip bude platit i nadále a toto očekávání ještě více zesílil poslední obrat při vypuknutí covidu. Mnoho lidí při propadech nakoupilo a po prudké otočce trhů rychle zbohatlo.

Podle mého názoru se ale situace zásadně změnila s příchodem vysoké inflace. Dosud bylo rozhodnutí centrálních bankéřů zachránit kapitálové trhy mnohem jednodušší, protože nemuseli nic obětovat. Nyní musejí volit mezi tím, zda zachrání bohaté, tedy kapitálový trh, nebo zda budou bojovat s inflací a upřednostní tak zájem všech obyvatel. Zatím volí jako prioritu zájem lidu a kapitálové trhy jsou až na druhém místě.

Dá se naopak u některých částí trhu očekávat, že už se řada akciových titulů či jiných aktiv na nová maxima nepodívá?

Propad některých akcií a prakticky všech kryptoměn o vysoké desítky procent od počátku roku velmi připomíná splasknutí internetové bubliny v letech 2000 až 2002. Z této paralely lze dovodit, že mnoho akcií i kryptoměn se nejen nepodívá na nová maxima, ale přestane existovat. Domnívám se, že období, kdy se řada lidí dívala na kryptoměny jako na prostředek k rychlému zbohatnutí, je už za námi, a to nenávratně. Je možné, že se z bitcoinu stane nudnější, alternativní aktivum k tradičnějším investičním nástrojům, jako jsou akcie či dluhopisy, komodity nebo zlato. 

Jaký je vůbec váš pohled na kryptoměny?

Na rozdíl od kryptoskeptiků se domnívám, že některé kryptoměny již prokázaly, že nejsou pouhými tulipánovými cibulkami. Mnoho lidí včetně řady zkušených, úspěšných a zámožných investorů již přijalo kryptoměny jako další aktivum a vidí v něm hodnotu. Kritici namítají, že kryptoměny nemají žádný užitek, a tudíž je jejich hodnota nulová. Jaký má ale užitek známka modrý mauritius? Je to malý kousek papírku a má hodnotu sto milionů korun. A k čemu je užitečný?

Podobně bychom mohli polemizovat o hodnotě obrazů. A hodnota kryptoměn nespočívá pouze v jejich omezeném množství. Doba jde kupředu a kryptoměny jsou podle mého názoru inovací, která přežije a bude se dále rozvíjet s potenciálem změnit mnoho věcí, které dnes považujeme za dané.

Podívejme se blíže na váš fond. Jak se mu letos daří?

Ke konci října byl plus 19 procent.

A dlouhodobější výkonnost?

Od spuštění fondu v roce 2017 je každý rok v plusu kromě roku 2018. V tomto roce jsme si prožili vlastní „Lehman Brothers“ událost, kdy zkrachovala americká finanční instituce, kde jsme měli vloženu vzhledem k malé tehdejší velikosti fondu poměrně velkou část prostředků. I přes důkladné due diligence této instituce, její dlouhodobou historii a mnoho ocenění jsme se této události nevyhnuli a to nás stálo asi 35 procent majetku. Kromě tohoto roku fond vydělává v průměru zhruba 10 procent ročně čistého. Díky velké diverzifikaci a aktivnímu řízení fond vykazoval pozitivní čísla například i v období covidu nebo při propadech trhů v letošním roce.

Šlo by popsat jeho strategii a čím to, že se mu letos daří?

Jde o aktivně řízený multi-asset fond. To znamená, že investuje nejen do akcií či dluhopisů jako většina fondů na trhu, ale obchoduje i s mnoha dalšími aktivy jako například komoditami, zlatem, měnovými kurzy, úrokovými sazbami, akciovými indexy a okrajově též s kryptoměnami. Dá se říct, že fond investuje do jakéhokoli veřejně obchodovatelného aktiva na kapitálových trzích po celém světě. Důležité je, aby šlo o likvidní a transparentně oceňované nástroje.

Díky zařazení mnoha aktiv a investičních strategií, které jsou vzájemně nekorelované a mají prověřenou schopnost fungovat v různých prostředích v ekonomice i na kapitálových trzích, lze fond zařadit do tzv. „all-weather“ fondů, tedy do fondů do každého počasí. I když to nemůžeme zaručit či slíbit, naší snahou je být každý rok v plusu. Cílíme na výnos zhruba devět procent čistého ročně v českých korunách.

Jak se rozhoduje o zastoupení jednotlivých aktiv v portfoliu? 

Aktivní řízení portfolia má několik úrovní. První je tzv. strategická alokace, tedy stanovení, jakou část portfolia vložíme do nějaké třídy aktiv nebo aktivně řízené strategie. Abych byl konkrétní, tak dlouhodobě chceme držet největší podíl v akciích, protože jsou ze své podstaty nejvýnosnějším aktivem. Druhou největší složkou je aktivně řízená investiční strategie managed futures, protože kromě zajímavého výnosu má další dobré vlastnosti pro celkové portfolio. Zbytek portfolia je rozložen do dalších aktiv nebo aktivně řízených strategií.

Váhy jednotlivých složek nastavujeme podle očekávaného dění v ekonomice a na trzích. Například na konci loňského roku jsme začali postupně snižovat váhu akcií, protože kromě výrazného nadhodnocení jsme pozorovali mnoho případů chování investorů, které je příznačné pro pozdní fázi spekulativní mánie.

Na začátku letošního roku jsme začali různými technikami akciovou část portfolia zajišťovat proti poklesům, například opcemi, futures na indexy a i short obchody na pokles některých akcií, jejichž cena nám nedávala smysl. Šlo zejména o technologické akcie s astronomickými valuacemi. Včetně Tesly. Takže jedním z velkých úspěchů letošního roku bylo, že jsme neprodělali na akciích, i když jde dlouhodobě o hlavní složku našeho portfolia. 

A další úroveň?

Druhou úrovní aktivního řízení fondu je aktivní obchodování uvnitř investičních strategií, které máme do portfolia zařazeny. V současné době je to primárně strategie managed futures s alokací zhruba 30 procent a strategie obchodování s volatilitou akciového trhu s vahou zhruba pět procent fondu. Právě strategie managed futures je hlavním zdrojem letošního velmi pěkného výsledku, jelikož panika a krize na kapitálových trzích jsou historicky optimálním prostředím pro tuto strategii.

Na základě čeho se u managed futures ve fondu rozhodujete, co nakoupit či prodat?

Jde o počítačové algoritmy, pevná pravidla pro obchodování na několika desítkách futures trhů, a to jak na vzestup ceny, tak i na pokles. Základní myšlenkou je obchodovat ve směru cenového trendu. Například pokud cena ropy roste, tak ji nakoupíme a držíme do té doby, než se trend otočí, pak obchod ukončíme. Když se naopak cena ropy vydá do klesajícího trendu, vstoupíme do obchodů na pokles, a pokud cena dále klesá, tak vyděláme. Tímto způsobem se obchoduje s komoditami, měnovými kurzy, úrokovými mírami, akciovými indexy nebo se státními dluhopisy po celém světě, v Evropě, USA, Asii a třeba i v Austrálii či Jižní Africe.

Je něco, čím je tato strategie zajímavá?

Zajímavou vlastností této strategie kromě toho, že dlouhodobě vydělává peníze, je její nezávislost na tradičních kapitálových trzích. Dlouhodobá korelace (souvislost) s výnosy akcií a dluhopisů je nulová. To má za důsledek, že když takovou strategii zařadíte do tradičního portfolia akcií a dluhopisů, tak se parametry tohoto portfolia zlepší. Takřka s jistotou klesne celkové riziko portfolia, v určitých případech může i vzrůst výnos. Tuto schopnost již v roce 1983 popsal harvardský profesor Lintner.

Do té doby managed futures využívali spíše bohatí jednotlivci a spekulanti v USA, od publikování této přelomové práce se strategie managed futures stala součástí portfolií institucionálních investorů, jako jsou penzijní fondy či pojišťovny. Managed futures je dlouhodobě jedním ze základních stavebních kamenů investiční strategie Champions Fund.

Čím to, že se fondu daří právě letos? Přece jen předchozí roky tak úspěšné nebyly?

Fungovala defenziva i ofenziva. Díky snížení váhy a hedgingu jsme neprodělali na akciích, i když jde dlouhodobě o hlavní složku portfolia. Největší zásluhu na vysoce pozitivním výsledku měla strategie managed futures. Zde se podařilo zachytit mnoho cenových trendů, a to jak růstových, tak klesajících. Mezi nejzajímavější obchody letošního roku patří pokles japonského jenu, britské libry a eura vůči dolaru. Dále pak pokles cen státních dluhopisů, růst úrokových sazeb v USA, v Evropě i jinde a v první polovině roku též vzestup cen mnoha komodit, na prvním místě těch energetických, jako je ropa nebo zemní plyn, ale i dalších, jako je pšenice či kukuřice.

Proč se vůbec fond nazývá Champions Fund?

Obchodování podle strategie managed futures realizujeme částečně vlastními obchody a částečně prostřednictvím alokace k vybraným předním zahraničním manažerům specializovaným na tuto techniku. Někteří z nich obchodují již od osmdesátých let minulého století. I proto se fond jmenuje Champions Fund.

Fond chce dlouhodobě investovat hlavní část svého portfolia do nejlepších světových „blue chip“ firem, tedy šampionů globálního akciového trhu, a také do alternativních strategií hedgeových fondů a investičních manažerů, kteří ve svém oboru patří mezi nejlepší na světě. Fond si tak lze představit jako motor o více válcích. Pokud zrovna některý válec nepracuje ideálně, může jej zastoupit jiný, pro který jsou v dané době vhodné podmínky.

Projevily se letošní dobré výsledky na přílivu nových investorů do fondu?

Velikost fondu stabilně mírně roste jak díky ziskům z investování, tak přílivem nových investorů a dalšími vklady těch stávajících. Fond však nijak aktivně nenabízíme, například v distribučních sítích. Fond je nabízen spíše privátně, například z řad přátel a známých. Aktuálně fond spravuje zhruba 300 milionů korun.

Vidíte po letošních poklesech příležitosti na akciových trzích?

Akcie jako celek bych ještě neoznačil za vysoce atraktivní nákupní příležitost. Nicméně vidím řadu zajímavých oblastí nikoli primárně kvůli zlevnění trhu, ale vzhledem k zásadním změnám podmínek v ekonomice i v hlavách investorů. Mám na mysli zejména vysokou inflaci, drahé úroky, energetickou krizi a vystřízlivění investorů z předchozího opojení.

Výše uvedené faktory mohou vést k tomu, že bude větší zájem o hodnotové akcie, jejichž hospodaření je stabilní, generují solidní cash flow a jsou rozumně oceněné. Naopak růstové technologické globální korporace, jejichž akcie byly naceněny optikou nekonečně nulových úroků, může čekat další pokles, i když již spadly o desítky procent. Zaslechl jsem trefné přirovnání od jedné investorky ke změně situace na trhu. V předchozí pohádkové době všichni hledali bájné jednorožce. Nyní se vracíme na zem a budeme hledat obyčejné tažné koně.

Energetická krize a skřípění globalizace mohou rovněž uvést do pohybu dlouhodobý trend investic do energetiky a přemísťování výroby blíže ke spotřebiteli a z toho mohou těžit firmy, které tuto restrukturalizaci ekonomiky budou zajišťovat. 

Co dluhopisové trhy?

Když jsme na konci roku 2016 fond zakládali, byl jednou z nosných myšlenek předpoklad, že vzhledem k poklesu výnosů na nulu přišly dluhopisy o své dvě hlavní funkce. Zaprvé mají dodávat výnos. Ale jak je tato funkce naplněna v situaci, kdy naopak investor platí státům úroky za to, že drží jejich dluhopisy? A zadruhé dluhopisy tradičně chrání investory při krizích a propadech akciového trhu. V takových situacích vždy klesají úroky a z principu ocenění tedy ceny dluhopisů rostou. U těch dlouhodobých to může být i růst o desítky procent a to může z velké části nahradit ztráty v akciové části portfolia.

V situaci nulových či záporných úroků však toto přestává platit. Aby cena dluhopisu rostla, musel by se jeho výnos propadat do stále větších záporných hodnot. Tento nesmysl si uvědomili i centrální bankéři přibližně v roce 2019, ale to už bylo pozdě.

Známý dluhopisový investor Bill Gross přezdívaný Bond King už v roce 2016 řekl, že dluhopisy se záporným výnosem v objemu okolo 10 bilionů dolarů jsou supernova, která jednou exploduje. No a letos explodovala. Doteď jsem v úžasu, jak tento zjevný nesmysl mohl fungovat tak dlouho. Champions Fund jsme tedy zakládali jako náhradu za smíšený fond, ve kterém roli dluhopisů nahrazují alternativní aktiva a investiční strategie.

Od koho se učit investovat? Profil Warrena Edwarda Buffetta

Video placeholde
Warren Edward Buffet • Videohub

A jaký je tedy váš výhled?

Exploze dluhopisové supernovy v letošním roce znamená zásadní zvýšení výnosů do splatnosti z nulových hodnot na úrovně čtyři až devět procent ročně podle měny, emitenta a splatnosti. To jsou po letech konečně hodnoty, u kterých lze zase uvažovat o zařazení dluhopisů do portfolia. Již jsme nakoupili v poměrně značné míře české i zahraniční státní dluhopisy a v menší míře korporátní dluhopisy. Kromě zajímavého úrokového výnosu mohou v případě poklesu inflace růst i ceny těchto cenných papírů a to nám i přes přetrvávající úrokové i kreditní riziko přijde jako akceptovatelný poměr výnosu k riziku.

Poslední roky vidíme velký boom investování do indexových fondů. Jak se na tento trend díváte?

Očekávám, že v příštích několika letech bude aktivní přístup překonávat výnosy pasivního investování. Podmínky se zásadně změnily a očekávat stabilní růst čehokoli jako v předešlých letech je naivní. Je to vidět i na letošním dosavadním vývoji. Ztrátové technologické firmy ztratily klidně i více než 70 procent, big tech uznávané globální korporace FAANG odepsaly desítky procent, zatímco nudné firmy typu Pepsi, Wallmart nebo McDonalds jsou v plusu a zbrojní či energetické firmy zaznamenaly dvouciferné zisky. Podobně bychom mohli mluvit o rozdílech v regionech. Například indické akcie dosáhly nového historického maxima.

Dlouhodobý investor, který si měsíčně posílá peníze do nějakého ETF fondu kopírujícího celý trh, by asi nic měnit neměl. V tomto případě nedává smysl časovat trh a nad něčím přemýšlet. Klíčové je jen nepřestat. Naopak pro někoho, kdo prodal firmu, nemovitost nebo dostal velký bonus, je současná situace na kapitálových trzích výzvou. Podle základních vzorců a prověřených pravidel pro investování je řada aktiv stále velmi drahých. Jsou naceněna, jako by úroky měly být dvě nebo tři procenta. Pokud budou úroky šest nebo sedm procent, tak se některá aktiva mohou přecenit klidně ještě o 50 procent níže.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!