Buy America! Češi si na Wall Street přišli na své, šampaňské je ale dopito a čeká se na úklid

Trhy mají za sebou oslavu, v další růst příliš nevěří

Trhy mají za sebou oslavu, v další růst příliš nevěří Zdroj: Amanda Hall / robertharding / Profimedia

Jaroslav Bukovský

Čeští investoři na Wall Street mají za sebou dva tučné dny. Nejenže ceny amerických akcií daly v průměru vydělat přes pět procent, ale tuzemským burziánům navíc další dvě procenta dodal příznivý vývoj kurzu dolaru vůči koruně. Univerzální strategie „Sell America“, ke které se investoři v obavách anebo natruc v poslední době občas uchylovali, má totiž momentálně přinejmenším time out a kapitál se vrací do Ameriky. A to poté, co alespoň na okamžik polevila všechna hlavní rizika pro současné burzy. Přesto může mít poryv dobré nálady jepičí život. Chování burziánů totiž i přes jízdu na relativně dobrých zprávách provázela nervozita naznačující ochotu kdykoli zmizet z parketu. 

„Trh slyšel přesně to, co potřeboval, a to ochotu ke kompromisu a snahu odvrátit eskalaci obchodní války,“ uvádí investiční šéf Plante Moran Financial Advisors Jim Baird pro Reuters. Konkrétně americký ministr financí Scott Bessent označil stávající výši cel mezi Spojenými státy a Čínou za neudržitelnou.

Trump zároveň naznačil ochotu zmírnit tvrdý postoj vůči Pekingu. Podle zdrojů obeznámených s jednáními je pak Bílý dům otevřen debatě o snížení dovozních cel, pokud by to pomohlo urychlit obchodní rozhovory. Trumpův tým ale krok nehodlá podniknout jednostranně. „Rýsují se také dohody s Japonskem a Indií. Celkově tedy nálada na trzích dostává povzbudivější tón,“ dodává stratég australského brokera Pepperstone Michael Brown. 

Ke klidnějším tržním náladám přispělo i to, že Trump upustil od dřívější hrozby odvolání šéfa Fedu Jeroma Powella. Právě obavy z případného bezprecedentního „odstřelu“ Powella stály v posledním týdnu hned za několika silnými propady Wall Street, když Bílý dům oznámil, že analyzuje cesty, jak se prvního muže americké měnové politiky zbavit.

Ačkoli napětí mírně polevilo a akcie vydělaly, v závěru středeční seance část spekulantů raději prodala a index S&P 500 neudržel denní maxima. „Při stále trvající extrémní nejistotě to považuji téměř za signál k prodeji,“ dodává Brown s tím, že všeobjímající hrozbou pro trhy zůstává v nesnížené míře nevypočitatelnost Washingtonu. 

Opatrně probublávající dobrá nálada nejvíce přála technologiím. Právě index Nasdaq totiž za jediný den dal vydělat dvě a půl procenta, a burzovně tak zastínil „starou“ ekonomiku Ameriky, reprezentovanou o 1,1 procento vzrostlým indexem Dow Jones. Symbolem náladového zlomu mohl být třeba divoký, více než pětiprocentní růst akcií Muskovy Tesly, a to na pozadí nečekaně špatných výsledků automobilky.

Do zeleného ji pomohl jen Muskův výrok, že se výhledově hodlá méně zabývat úředničinou a více svým byznysem. „Upevňuje se přesvědčení, že škody na ekonomice, ohrožení dolaru či podrývání pozice amerických dluhopisů dokážou přimět Donalda Trumpa, aby slevil ze svých destruktivních plánů,“ zobecňuje tržní nádech analytik Patria Finance Tomáš Vlk. 

Že kapitál dobrých zpráv mohl být prozatím vyčerpán, nicméně ukazuje čtvrteční lehce červený odstín evropských burz. Odráží stále vysokou úroveň obav na kontinentálních burzách. Index strachu evropských akcií Vstoxx opět vylétl na obdobné úrovně jako v polovině března, kdy trhy teprve vyhlížely svá největší dramata. Obdobně i index VIX měřící neurózu, anebo –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ chcete-li –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ očekávání propadu trhů na opačné straně Atlantiku, je na úrovni z počátku dubna. Nicméně od konce prvního dubnového týdne trendově, byť s divokými výkyvy, klesá.