Ceny na palivové burze v Rotterdamu rostou, benzin a nafta brzy zdraží | E15.cz

Ceny na palivové burze v Rotterdamu rostou, benzin a nafta brzy zdraží

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O 60 haléřů by mohl podle odborníků podražit do konce srpna litr pohonných hmot.

Česko jezdí nejlevněji od konce května, další úspory řidičů ale narážejí na strmý růst cen ropy. Ten už se projevuje na palivové burze v nizozemském Rotterdamu, kde benzin i nafta zdražují. Pumpaři mohou začít zvedat ceny co nevidět. Hrozba zářijového utažení ropných kohoutů hlavními světovými těžaři se začala přelévat do cen evropských pohonných hmot.

Palivová burza v Rotterdamu, která je východiskem pro velkoobchodní ceny napříč kontinentem, už totiž druhým týdnem hlásí rostoucí ceny benzinu i nafty. Ceny paliv tak reagují na takřka pětinový růst cen ropy od počátku srpna. K peněženkám řidičů na pumpách včetně tuzemských by měl efekt dražší ropy dorazit v řádu dní. Jeho sílu může mírnit slabý dolar, v němž se s palivy obchoduje.

„Zpoždění, během něhož se světové ceny ropy překlopí do konečných cen pohonných hmot v Česku, je zhruba od dvou do tří týdnů,“ uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Tuzemští řidiči mezitím tankují bezmála nejlevněji za poslední kvartál. Poprvé od konce května totiž podle údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje, stojí v tuzemsku litr benzinu v průměru méně než 29 korun a nafty 27,50.

Prostor k dalším úsporám řidičů se ale takřka uzavřel. „Rotterdamské ceny jsou rozhodujícím faktorem vývoje retailových cen paliv v Evropě, a potažmo v Česku.

Jednotliví obchodníci mohou sice krátkodobě hýbat s cenami trochu jinak, ale v dlouhém období se ceny hýbou stejně jako ceny na tamní burze,“ říká analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Vývoj cen benzinu a nafty na rotterdamské burze Autor: E15

Litr paliv podle něho do konce srpna podraží až o 60 haléřů. Ropa se vydala během srpna strmě vzhůru zejména kvůli spekulacím trhu, že kartel vývozců OPEC v příštím měsíci omezí těžbu. Podle expertů by však ropa v příštích měsících už dále zdražovat neměla.

„Ceny ropy se nyní pohybují na úrovních, poblíž kterých by se měly udržet do konce letošního roku. Případné zdražení pohonných hmot v Česku v důsledku vyšších cen ropy by nemuselo být nikterak dramatické,“ říká analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.

Benzin za pět korun může být minulostí
Pokles cen ropy způsobil řadě ropných velmocí značné výpadky na straně rozpočtových příjmů. Ropné státy proto stále častěji přistupují k tomu, že snižují subvence cen pohonných hmot. V květnu například ke zrušení subvencí na pohonné hmoty přistoupila Nigérie. Oznamení o rušení dotací přitom přišlo v době, kdy v zemi byl vážný nedostatek pohonných hmot a země byla ochromena útokem radikálů na ropná zařízení v zemi. Nejlevnější benzin má v současné době Kuvajt, kde vyjde na přibližně 22 centů za litr (cca 5 korun). Podle zprávy OECD z minulého roku vynaloží západní země a šest předních rozvíjejících se zemí na dotace do sektoru s fosilními palivy až 180 miliard eur (4,9 bilionu korun) ročně. Státy G7 společně s EU také žádají ostatní ropné země, aby přijaly plán, který by vedl ke zrušení těchto subvencí fosilních paliv do roku 2025. Důvodem je boj proti klimatickým změnám.

Silnějším dopadům dražší ropy na český trh brání i slabší dolar, který během srpna oproti koruně o takřka 2,5 procenta oslabil.

„Takový vývoj kurzů vyšší ceny ropy částečně kompenzuje,“ dodává analytik České spořitelny Jiří Polanský. Perspektivně má podle něho proti dražší ropě působit jen slabý hospodářský růst v Evropě či růst nabídky ropy na světovém trhu.

Brent je nad 51 dolary, za měsíc už ropa zdražila o 20 procent
Světové ceny ropy dnes pokračují v růstu, severomořský Brent v průběhu obchodování v Asii vystoupil nad 51 dolarů za barel a pohybuje se kolem nejvyšší hodnoty za osm týdnů. Obchodníci doufají, že velcí producenti se dohodnou na opatřeních, která podpoří další růst. Od začátku srpna ceny vzrostly o více než 20 procent, takže trh je zpět v takzvaném býčím trendu.

Brent kolem 08:30 SELČ přidával zhruba 0,6 procenta a pohyboval se kolem 51,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala růst o 1,1 procenta na zhruba 48,75 dolaru za barel.

Ceny ropy na začátku měsíce klesly až ke 40 dolarům za barel, pak se ale vrátily k růstu, který v posledních dnech akceleroval. Trh oživuje od chvíle, kdy saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih řekl, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) budou v rámci zářijového neoficiálního zasedání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen.

Analytici nicméně varují, že růst z posledních dnů je příliš výrazný. Zůstávají vesměs skeptičtí a nevěří, že jednání mezi kartelem OPEC a dalšími předními producenty o omezení nadprodukce povede ke snížení dodávek na trh. Saúdská Arábie dokonce naznačila, že tento měsíc možná zvýší těžbu na nový rekord.

„Někteří se domnívají, nebo přesněji doufají, že OPEC může přijít s plánem na podporu cen na neoficiálním zasedání, které se bude konat příští měsíc. My ale pochybujeme, že se tak stane,“ řekl agentuře Reuters analytik Forex.com Fawad Razaqzada. Graphical visualization of market data.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah