Drama na Blízkém východě oslabuje korunu, citelně klesl i bitcoin
Očekávání izraelské odvety za úterní velký raketový útok Íránu znervózňuje finanční trhy a o více než pět procent zdražilo tento týden ropu. Ztrácejí naopak investice s nálepkou rizikové. To se týká nejen české koruny, ale také zejména kryptoměn, včetně té nejdůležitější.
Bitcoin stál během čtvrtečního poledne o skoro deset procent méně než na začátku týdne: pohyboval se těsně nad hranicí šedesáti tisíc dolarů. Přitom právě vstoupil do měsíce, během kterého se mu historicky dařilo nejvíce. Jenže stejně jako například při jarním raketovém útoku Íránu na Izrael jeho okamžitá cenová reakce sloupává nálepku digitálního zlata nebo bezpečného přístavu, kterou se snaží zastánci kryptoměny na bitcoin nalepit.
V očích investorů je v menší míře riziková i česká měna, která oslabuje vůči jednomu dolaru na téměř 29 korun. V pondělí přitom byla o půlkoruny silnější. Naopak roli pomyslného bezpečného přístavu aktuálně plní spíše americký dolar i zlato, jejichž kurz od začátku týdne mírně přidal. Mohl by vzrůst ještě citelněji v případě drsné izraelské odvety a rozpoutání další vlny napětí na Blízkém východě.
VIDEO: Američané jezdí do Lisabonu místo do Prahy. Česko je příliš blízko válce, říká hoteliér Jaroslav Svoboda v pořaduFlow.

„Moje hypotéza, jak bude vypadat odvetný útok Izraele na Írán: buď bude ,kosmetický‘, nebo bude mít naopak za cíl změnu režimu v Íránu. Nemyslím si ale, že bude směřovat na íránský jaderný program,“ uvedl investor a spoluzakladatel skupiny Pale Fire Capital Jan Barta na síti X.
Na stejné síti se v neděli po oznámení zabití vůdce Hizballáhu v Libanonu „pochlubil“ investicí do akcií těžařů zlata. Těm by mělo případné prudké zvýšení poptávky po drahém kovu nahrávat. „Fakt jsem poslední měsíce viděl hodně zajímavé příležitosti mezi těžaři zlata. Aktuálně vlastníme více než jedno procento v šesti veřejně obchodovaných amerických nebo kanadských těžařích.“
Část analytiků ale uklidňuje, že během října by přece jen mohl v důsledku postupného rozvolňování měnové politiky růst i zbytek trhu. „Klíčová je likvidita. Té je nyní v souvislosti se začátkem snižování sazeb americké centrální banky dost. Trhy proto nakonec mohou dál růst,“ míní podle CNBC Mary Ann Bartelsová, šéfka strategie amerického správce aktiv Sanctuary Wealth navzdory současnému dění na Blízkém východě, stávkám v amerických přístavech nebo blížícím se volbám hlavy Spojených států, které mohou skončit velmi těsným výsledkem.
Šéf banky JPMorgan Jamie Dimon proto nedávno vyslovil výrazně méně optimistický názor než Bartelsová. A vyhrocení roztržky mezi Íránem a Izraelem mu dává za pravdu. „Geopolitická situace je čím dál horší, nezlepšuje se. Právě geopolitice teď věnuji největší pozornost, protože může určit stav ekonomiky,“ prohlásil Dimon před deseti dny ve vysílání CNBC.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!