Fenomén „Ball Street“ násobí investorům vklady. Indické akcie se šikují k dalšímu boomu

Slavnostní zahájení obchodního dne na bombajské burze u příležitosti svátku světel

Slavnostní zahájení obchodního dne na bombajské burze u příležitosti svátku světel Zdroj: profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Když už se nad indickou Bombají konečně alespoň na chvíli rozplyne hustý mrak smogu, naskytne se pozorovatelům pohled jako z pohádek tisíce a jedné noci. Totiž alespoň burziánům, kterým tamní trh jen za poslední rok vydělal i třetinu a pro mnohé z nichž se stal namísto americké Wall Street akciovým trhem číslo jedna. Výsledkem je, že tamní akcie jsou na počátku února nejvýše v historii a investoři hnaní lákadlem jedné z mála velkých a plnotučně rostoucích ekonomik světa neváhají posílat na východ další peníze. Kult indických akcií je zároveň už nyní větší než těch amerických a jeho budoucnost začíná rozdělovat analytiky na dva nesmiřitelné tábory. 

„Indie těží ze své mladého a rychle rostoucího obyvatelstva, digitalizace, pragmatického přístupu a globálního napětí,“ v kostce vysvětluje důvody růstu tamního trhu analytik investiční platformy Portu Marek Malina. Ekonomicky pak na celé čáře vyhrává v nepsaném souboji s Čínou i zbytkem světa. Jen pro letošek má Indie povyrůst o zhruba sedm procent.

„Indická ekonomika je růstově značně odolná a její přitažlivost zvyšují obavy o ekonomickou stabilitu Číny a její geopolitickou tenzi se Západem,“ připomíná šéf globální finančně-poradenské společnosti deVere Nigel Green. 

Supervýkonnost indických akcií dobře ilustruje index S&P BSE, který jen za poslední rok vydělal téměř 33 procent, tedy o čtrnáct procentních bodů více než S&P 500. Indie přitom nepřekonala Ameriku zdaleka jen v posledním roce.

Zatímco od první pandemické vlny na prahu jara 2020 dokázala Wall Street vydělat investorům takřka přesně stovku procent, zmíněný indický index dokázal burziánům vynést téměř dvakrát tolik. „Právě z čínských akcií a fondů lze vysledovat velký odliv kapitálu, který našel své útočiště právě v Indii,“ připomíná analytik XTB Štěpán Hájek. 

Svůj burzovní boom prý přitom Indie zatím nemusela vyčerpat. „I přes velice silný předchozí růst nabízejí indické akcie i nadále velice slušný potenciál dalšího nadprůměrného zhodnocení,“ soudí analytik Consequ Michal Stupavský. Opírá se přitom o odhady růstu ziskovosti indických společností.

Ty by měly v ročním horizontu vzrůst o 19 procent, zatímco v případě amerických společností obchodovaných na burze je to pouze šest procent. „Budoucí agregovaný růst zisků indického akciového trhu Nifty má být příští dva roky dvouciferný,“ zdůrazňuje i portfolio manažer Raiffeisenbank Jindřich Svátek. 

Vybírat konkrétní akcie ale může být ošidné, některé z akcií zažily za poslední léta extrémní růst zralý na korekci. Ze třiceti největších obchodovaných firem za poslední tři roky oslabily pouze akcie dvou firem, naopak hned pětice tamních „large caps,“ tedy firem s největší tržní hodnotou zdvoj- až ztrojnásobila investorské vklady. Rekordmanem posledních let je z největších firem energetická společnost NTPC, jejíž akcie podražily o 237 procent.

Favoritem z menších firem byla například polostátní energetická REC, jejíž akcie jen za poslední rok zdražily o 320 procent, obdobně vydělala i další energetická firma se státní kontrolou Power Finance. „Vhodnější než výběr konkrétních akcií je expozice do indického trhu pomocí fondů ETF,“ soudí analytik Purple Trading Petr Lajsek. Příkladem může být třeba iShares MSCI India, který vydělal za poslední rok přes 25 procent.

Jak uvedla na počátku roku Société Générale, do indických akcií připlynulo za loňský rok přes 20 miliard dolarů, na rozdíl od osmi miliard, které přitekly na burzy v Číně. Čínský trh je přitom podle statistik Companiesmarketcap s hodnotou kolem 5,7 bilionu dolarů zhruba o čtyřicet procent větší než indický, což je nicméně i tak kapkou v moři vzhledem k Wall Street, kde tržní hodnota akcií převyšuje 50 bilionů dolarů.

Ocenění indického trhu populární metodou poměru cen akcií a firmami generovaných zisků, které odráží ochotu investorů dávat do trhu další peníze a s trochou nadsázky může posloužit jako měřítko láce či kultu trhu, je například v případě indexu MSCI India na úrovni 27násobku. Indický trh je tak momentálně o více než deset procent dražší než americký a z významných trhů světa je suverénně nejdražší. 

Velkou výhodou Indie je na rozdíl od Číny podstatně menší riziko státních zásahů do ekonomiky, a tím i nečekaných tržních zvratů, což se pro investory v Číně stalo v posledních letech jedním z nejpalčivějších rizik. Na rozdíl od Číny indická ekonomika šlape na plné obrátky a letos od ní ekonomové očekávají sedmiprocentní růst.

Indie má být zároveň hlavním motorem globálního ekonomického růstu v následujících letech. Zatímco světový ekonomický výstup má v roce 2024 podle Mezinárodního měnového fondu vzrůst o 3,1 procenta, Indie má růst dvojnásobným tempem, přičemž do roku 2030 se má stát třetí největší ekonomikou.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!