Investice roku? Německé akcie nebo pšenice

Úspěch slaví akciové trhy rozvinutých zemí. Nejúspěšnějším akciovým indexem se stal německý DAX, který si od začátku letošního roku připsal téměř 27 procent a posílil z 6075 bodů na včerejších 7680 bodů. „Německo nadále patří k nejvýkonnějším ekonomikám Evropy, na kterou všichni spoléhají a to se odrazilo i na růstu tamních akcií,“ uvedl analytik banky Barclays Brian Barry. Hned v závěsu jsou rakouské akcie a vídeňský index ATX, který si připisuje 24 procent. Také japonský Nikkei, navzdory chmurným vyhlídkám tamní ekonomiky, letos posiluje o 19 procent, americký index S&P 500 či pražský PX si připisují téměř 15 procent. Naopak horší rok za sebou mají cenné papíry rozvíjejících se trhů. Čínské akcie, měřeno indexem Shanghai Composite, od ledna oslabují o 1,7 procenta.
Komodity zažily rok jako na houpačce a komoditní index S&P GSCI finišuje s více než jednoprocentní ztrátou. I tak se mezi komoditami dalo vybrat a dobře vydělat. Ceny pšenice vlivem sucha a nižší úrody v Rusku, Austrálii a USA od začátku ledna přidaly 24 procent a dostaly se na 817 centů za bušl. Tradičně oblíbené komodity, ropa Brent a zlato, naproti tomu nezažily nejlepší rok a nevydělaly ani pět procent.
Slušný výdělek nabídly dluhopisy. Rekordně nízké výnosy přály jejich kapitálovému zhodnocení. To znamená, že vyplácené úroky jsou velmi nízké, ale cena bondů stoupla. Jedním z nejúspěšnějších dluhopisových fondů se stal Emerging country debt fund společnosti GMO, který vydělal 23,3 procenta. Tento fond investuje do vládních dluhopisů rozvíjejících se zemí a letos mu vyšla sázka na venezuelské bondy.
Dařilo se také fondu amerických vládních dluhopisů společnosti Pimco, který vydělal 8,5 procenta. Dobrý rok měly i korporátní bondy. Fond německých dluhopisů společnosti Erste Sparinvest vydělal 5,3 procenta.
Úspěšnou investicí byly i české obligace a fond společnosti ING, který sází právě na kapitálové zhodnocení držených bondů, Czech bond fund, si od ledna připsal přes deset procent.
Mezi poražené roku patří španělské akcie, jejichž index IBEX 35 odepsal 3,5 procenta. Do Španělska také míří cena pro nejztrátovější akcii roku, kterou se s 80procentní ztrátou staly cenné papíry Bankie. V komoditách byla špatnou sázkou káva Arabica, jejíž ceny od ledna spadly o téměř třetinu. „Přílišná nabídka je v současné době hlavním hybatelem trhu,“ citovala agentura Bloomberg Claudia Oliveiru z Castlestone Management. Například Brazílie, která je největším světovým producentem kávy, v posledních deseti letech zdvojnásobila svoji produkci a letos sklidila další rekordní úrodu.