Investory letos potěšily světové burzy, hlavně mongolské akcie | E15.cz

Investory letos potěšily světové burzy, hlavně mongolské akcie

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Trefou do černého byly mongolské akcie, které vzrostly v korunovém vyjádření o téměř padesát procent. Vyplatila se však i sázka na Ukrajinu. 

Pokračující pumpování peněz do ekonomik a optimismus amerických investorů spojený s plány amerického prezidenta Donalda Trumpa pomohl světovým burzám ke slušnému růstu. Čeští investoři se nicméně z růstu vyspělých kapitálových trhů příliš neradují.

„Korunové výnosy nevypadají nijak hvězdně, oproti dolarovým,“ uvádí šéf analýz ČSOB Asset Management Aleš Prandstetter. Důvodem je posílení české měny. „Česká koruna byla po ukončení intervenčního režimu jednou z nejsilněji posilujících měn na světě. Dolar naopak proti euru oslabil, ještě více proti české koruně.“

Investice do amerických akcií tak v korunách vynesla jen okolo 21 procent, přičemž v dolarech akcie zhodnotily vložené peníze o čtvrtinu. Podobně se sníží i výnos při nákupu do evropských akcií.

Nejvýnosnější na světě jsou tak opět menší kapitálové trhy, které tuzemští investoři opomíjejí. Investice do mongolských akcií se zhodnotila v přepočtu na koruny o téměř padesát procent a ukrajinské akcie přinesly třetinový výnos. Mongolsku pomohla především dohoda s Mezinárodním měnovým fondem a vyšší ceny komodit a zejména černého uhlí, což způsobilo růst akcií tamějších firem.

Burzovní vítězové a poražení
 (k 15.12. 2017, výnos v korunovém vyjádření)  Zdroj: Cyrrus

Vítězové

 
Burza  Výnos (%)
Mongolsko  47,6
Ukrajina  33,9
Kazachstán  31,9
Poražení  
Burza  Výnos (%)
Pákistán  -34,9
Katar  -34,2
Omán  -26

Pro zajímavé investice ale nemusel tuzemský investor zamířit na kraj světa. „Burzy střední a východní Evropy patřily k premiantům roku 2017, a to včetně burzy české,“ říká Prandstetter. Důvodem je podle něj zklidnění politické situace v regionu oproti předchozímu roku a rovněž honba investorů za výnosem.

Z oborů se nejvíce daří celosvětově technologiím, které rostou do závratných výšek. „Investoři hledali v prostředí nízkého ekonomického růstu sektor s vysokým růstem zisků,“ uvádí důvod Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Cyrrus.

Naopak nejvyšší ztráty přinesly nákupy pákistánských, katarských a ománských akcií, na nichž investoři ztrácí přes čtvrtinu vložených prostředků.

Výnosná však nebyla ani sázka na komodity, které klesly podle indexu Bloomberg Commodity Index do půlky prosince o čtyři procenta. Důvodem jde podle prezidenta Libertas Wealth Management Group Adama Koose příklon investorů k rizikovějším aktivům jako jsou akcie a odklon od dluhopisů a komodit.

Nejvíce ztrácely cukr, zemní plyn a pomerančová šťáva, které se propadly o více než 37 procent. I mezi komoditami se však našly vysoce výnosné investice. Vyplatil se zejména nákup kobaltu, jehož cena se více než zdvojnásobila. Přes padesát procent se zhodnotila i investice do palladia.

Jak se daří komoditám
(výnos v procentech)   Zdroj: Cyrrus

Vítězové

 
Kobalt 120
Palladium 51,9
Ocelové pruty 44
Poražení  
Cukr -40
Zemní plyn -38
Pomerančová šťáva -37

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah