Král československých hor TMR si jde pro miliardy. Chce poplatit dluhy a restartovat akcie

Tatry mountain resorts vydá velký balík nových akcií

Tatry mountain resorts vydá velký balík nových akcií Zdroj: archiv e15

Slovenská skupina Tatry mountain resorts, provozovatel lyžařských areálů a jiných atrakcí ve střední Evropě včetně Česka, si jde na burzu pro nové peníze. Skrze nabídku více než šesti milionů akcií určených stávajícím i novým investorům chce turistický gigant získat až tři miliardy korun. Peníze mají vedle další expanze plynout i na splacení části starých dluhů. Právě to bylo podle analytiků slabé místo byznysmenů z československých hor. 

Kapitál má být podle vyjádření představenstva primárně použitý na splacení dluhů. "Vylepší se tím poměr zadluženosti ke kapitálu a tržbám. To by mělo firmu ozdravit a učinit jí atraktivní pro burzovní investory, protože se otevře možnost vyplácení dividendy namísto spácení úroků z obrovského dluhu," uvedl předseda představenstva TMR Igor Rattaj

Valná hromada TMR v pátek odsouhlasila vydání přibližně 6,3 milionu nových akcií. Firma podle svého vyjádření může díky nim v případě předpokládaného úpisu při ceně 19 eur za akcii získat až 120 milionů eur nového kapitálu, které chce použít ke stabilizaci a dalšímu rozvoji firmy. Akciím TMR se přitom na burze v posledních letech nijak zvlášť nedaří. Zatímco ještě v roce 2022 se obchodovaly i za částky kolem dvou set korun za kus, aktuálně stojí kolem 110 korun za kus, přičemž během posledních dvou let prakticky setrvale slábnou. 

„Zadlužení TMR se vyšplhalo za poslední rok na neudržitelné úrovně. Poměr celkového dluhu vůči vlastnímu kapitálu je na 1400 procentech, což je jeden z hlavních důvodů špatné výkonnosti akcie,“ vysvětluje analytik společnosti XTB Štěpán Hájek s tím, že firmě se podařilo otočit negativní trend z pandemie a razantně zvýšit tržby. „Díky snížení zadlužení by mělo v dalších letech zbýt více pro akcionáře, nicméně akcionáři budou výrazně naředěni, což nelze vnímat jako ideální investiční příležitost,“ míní Hájek. Nicméně dodává, že vzhledem k růstu provozních výdělků v posledních letech je společnost i díky poklesu cen akcií z pohledu investorů relativně atraktivně oceněna.

 

„Pokles ocenění však může kvůli úpisu akcií ještě klesat a negativní trend by otočil lepší vývoj fundamentu společnosti, kterému mohou pomoci i plánované akvizice areálu v Harrachově,“ doplňuje Hájek. Podle něj bude klíčové, jaké plány bude mít management TMR v průběhu roku. Provozovatel lyžařských areálů přitom v březnu představil velmi nadějné výsledky za svůj poslední byznysový rok. Krom růstu tržeb o 43 procent brutálně narostl i provozní zisk. Konkrétně 76procentní ziskový skok ovšem padl na pokrytí úrokových plateb z dříve nabraných dluhů. 

Hlavním tahounem příznivých čísel bylo přitom podle březnové analýzy J&T Banky zotavení turistického ruchu během loňské zimy po předchozí sezoně utlumené opatřeními proti covidu. Rostla přitom jak návštěvnost horských středisek, tak zábavních parků, stejně jako cena poskytovaných služeb. TMR vlastní nebo si pronajímá a provozuje horská střediska, zábavní parky, golfové rezorty, restaurace, sportovní služby, obchody a hotely.