Meme investor Řvoucí koťátko opět zvedl akcie GameStopu. Stačil příspěvek na Redditu

Roaring Kitty: Snímek vytvořený pomocí umělé inteligence (Midjourney)

Roaring Kitty: Snímek vytvořený pomocí umělé inteligence (Midjourney) Zdroj: e15 (Midjourney)

Akcie maloobchodního prodejce her a elektroniky GameStop skokově vzrostly poté, co investor Keith Gill, známý pod pseudonymem Roaring Kitty (v českém překladu Řvoucí koťátko) nebo DeepF---ingValue, přidal příspěvek na sociální síť Reddit. Šlo o snímek obrazovky, na kterém měl být vidět výpis z jeho makléřského účtu s akciemi firmy v celkové hodnotě 115,7 milionu dolarů. To je v přepočtu 2,6 miliardy korun. Akcie distributora her a elektroniky díky tomu vykázaly na trhu Nasdaq newyorské burzy růst až o 75 procent.

Podle nedělního snímku na sociálních sítích držel Gill zhruba pět milionů akcií společnosti GameStop, které nakoupil za 21,27 dolaru za kus a jejichž hodnota při pondělním uzavření burzy dosahovala až 140 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun. V příspěvku bylo navíc uvedeno zhruba 120 tisíc kupních opcí, které držiteli dávají právo na nákup dalších akcií po 20 dolarech. Po pondělním obchodování měly opce hodnotu 120 milionů dolarů. 

Další snímek Gill zveřejnil v pondělí odpoledne na sociální síti Reddit – ten měl pro změnu ukazovat zisky ve výši 85 milionů dolarů z jeho nedávných obchodů se stejnou společností. Pravdivost příspěvků se ale zatím podle informací Financial Times nepodařilo ověřit. Na dotazy nereagoval ani sám investor, ani GameStop. Zpravodajský web CNBC současně upozornil, že Gill tentokrát nepsal na chatu Wallstreetbets, kde před více než třemi lety zveřejnil všechny své obchodní aktualizace na vrcholu mánie GameStop. Jeho uživatelské jméno ale zůstalo stejné. 

Gill se svým vlivem na další investory proslavil již v roce 2021, kdy jeho příspěvky na sociálních sítích povzbudily miliony lidí k investicím do maloobchodníka s hrami a elektronikou, proti kterému vytvářely velký finanční tlak profesionální firmy z Wall Street. Na sociální sítě se nyní Gill vrátil po tříleté odmlce a akcie GameStopu zaznamenaly prakticky okamžitý raketový růst. Podobně rychle ale opět začaly klesat a nyní se pomalu vrací ke svému normálu. 

„Pondělní pohyb naznačil, že je o tyto akcie mezi maloobchodníky stále velký zájem, ať už je to zdravé, nebo ne,“ řekl pro Financial Times Kevin Gordon, investiční stratég společnosti Charles Schwab. „Vzhledem k tomu, že se meme šílenství pokouší o návrat – kdy akcie AMC vzrostly o 15 procent a akcie Redditu vyskočily o devět procent během jediného dne –, pomůže přístup k co nejaktuálnějším a nejpřesnějším údajům investorům sledovat likviditu, řídit riziko a předvídat další kroky Roaring Kitty a jeho následovníků,“ vyjádřil se finanční ředitel pro cenné papíry Matt Chessum ze společnosti S&P Global. 

Na motivy příběhu kolem Řvoucího koťátka a akcií společnosti GameStop vznikl v roce 2023 komediální film od režiséra Craiga Gillespieho. Snímek sleduje pestrou skupinu drobných investorů, kteří na základě doporučení youtubera a přispěvatele na sociální síť Reddit – Roaring Kittyho – zavařili zkušeným investorům a elitě Wall Street. Jejich kroky významně navýšily hodnotu akcií GameStopu, což mělo značné následky pro několik multimiliardových hedgeových fondů. Událost je částí investičních expertů označována jako významný mezník demokratizace akciového trhu a odvetný útok proti takzvanému shortování neboli sázkám na úpadek podniku.