Na Robinhood míří hromadná žaloba kvůli akciím GameStopu | E15.cz

Na Robinhood míří hromadná žaloba kvůli akciím GameStopu

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kauza kolem spekulací s akciemi některých firem, jmenovitě GameStop, BlackBerry, AMC Entertainment či Nokia, doznala na sklonku amerického obchodního čtvrtka dalšího významného posunu. Na makléřskou firmu Robinhood, která na počátku tohoto dne jako jedna z prvních rozhodla o pozastavení obchodování minimálně s akciemi GameStopu (GME), byla u newyorského soudu podána hromadná žaloba kvůli „bezdůvodnému pozastavení obchodu s aktivy“.

Dle řady uživatelů sociální sítě Twitter k pozastavení obchodování s akciemi GME či i AMC přistoupila i platforma eToro, stopku se rozhodla obchodům vystavit také největší banka v USA – Bank of America, a to na své platformě Merrill Edge. Už ve středu dočasně pozastavil obchody s GME také Revolut.

V reakci na obchodní stopky se akcie GME propadly ze svého vrcholu na 492 dolarech na 234 dolarů. V poobchodní fázi se dostaly k hranici 191 dolarů a uzavřely den s více než 40procentní ztrátou. Zejména akcie AMC a GameStop přitom v posledních dnech přitom zažily nebývalý růst, který dosáhl stovek procent.

Potíže s obchodováním se zmíněnými tituly ve čtvrtek opět hlásila i řada uživatelů platformy Revolut, a to i z Česka. Řadu objednaných transakcí ani po zvednutí banu platforma nerealizovala a prostředky uživatelů blokovala (E15.cz s těmito problémy oslovili sami uživatelé). Na Twitteru se objevila rovněž řada stížností uživatelů, kterým platforma Robinhood odprodala bez jejich svolení nákupní pozice na akciích GME, které drželi takzvaně na páku (tedy na ně měli půjčeno). Jejich pravost je nicméně zatím nemožné ověřit vzhledem k rapidnímu vývoji událostí na trhu.

Ke kauze se vyjádřil i jeden z nejbohatších mužů planety – Elon Musk. Ve svém tweetu moralizuje nad tím, že „Nejde prodat dům, který nevlastníte, nejde prodat auto, které nevlastníte, ale můžete prodat akcii, kterou nevlastníte! Shortování je relikt a legální podvod.“ Tím se patrně vyhraňuje proti praxi velkých fondů, jejichž byznys je na shortovací pozici postaven.

 

 

Za masivními nákupy akcií stojí skupina drobných investorů, která si říká WallStreetBets a komunikuje přes sociální síť Reddit. Skupina o sobě tvrdí, že vyrazila do boje s bohatými manažery z Wall Street (a hedgeovým fondům) a že jejich cílem je přerozdělení majetku ve světě. Situací se začal zabývat i Bílý dům v čele s novou administrativou prezidenta Joea Bidena.

Kanál WallStreetBets na Redditu je aktuálně uzavřen jako soukromý. Další komunikační platforma uskupení na serveru Discord byla včera uzavřena, podle provozovatelů Discordu kvůli "nenávistným příspěvkům", nikoliv však kvůli podezření z finančního podvodu. Právě ten je často zmiňován jako hlavní prohřešek skupiny. O tom však patrně budou muset rozhodnout budoucí soudy.

Jako jeden z největších poražených je nicméně označován hedgeový fond Melvin Capital, který podle informací serveru CNBC byl akcí WallStreetBets donucen stáhnout se z celé shortovací pozice na GME, přičemž podle všeho realizoval ztrátu přesahující třetinu své hodnoty ze začátku letošního roku - ta činila 12,5 miliardy dolarů. Celkový objem shortovacích ztrát na akciích GME se podle serveru Investopedia ve čtvrtek večer pohyboval na více než pěti miliardách dolarů.

List Financial Times citoval řadu rozhněvaných uživatelů tvrdících, že výše zmíněné retailové obchodní platformy byly k zastavení obchodování s akciemi dotlačeny právě hedgeovými fondy. Faktičnost těchto tvrzení však není možné ověřit, totožný názor nicméně podle svých tweetů zastává například americký republikánský senátor Ted Cruz či demokratická kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová. Platforma RobinHood se k jejich proklamacím odmítla vyjádřit.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah