NuScale, partner ČEZu, půjde na burzu. Vývojář modulárních reaktorů tím získá nový kapitál

Malý modulární reaktor firmy NuScale, která se chystá na burzu.

Malý modulární reaktor firmy NuScale, která se chystá na burzu. Zdroj: NuScale

Americká společnost NuScale, která spolupracuje i s českou polostátní firmou ČEZ, zamíří se svými akciemi na burzu. Jeden z globálních lídrů v oblasti malých modulárních reaktorů chce využít zájmu investorů o oblast čisté energie.

Uvedení firmy na burzu oznámila v úterý její mateřská společnost Fluor Corporation. NuScale pro prodej svých akcií na burze nevyužije tradiční způsob primární veřejné nabídky, zkráceně IPO. Místo toho se sloučí s takzvanou special purpose acquisition company (SPAC), konkrétně se Spring Valley Acquistion Corp.

V případě SPAC jde o zejména ve Spojených státech velmi populární veřejně obchodovaný investiční vehikl. Ten na burze vybere peníze od investorů a následně hledá, kam by volné finance zainvestoval. Po uzavření dohody o koupi podílu ve vytipované firmě, která nemá akcie na burze, dojde ke sloučení. Následně se už na burze obchoduje pouze s akciemi cílové firmy – v tomto případě to bude NuScale.

Jaderné zdroje elektrické energie   

Transakce ocení společnosti NuScale na 1,9 miliardy dolarů, v přepočtu přibližně 42,5 miliardy korun. NuScale díky vstupu investora, tedy zmíněné Spring Valley Acquistion Corp., získá prostředky v objemu 413 milionů dolarů. Ty hodlá firma použít na to, aby dostala své reaktory do komerční fáze. Po dokončení transakce bude společnost Fluor Corp. nadále držet zhruba 60procentní podíl.

S akciemi NuScale se příští rok, nejspíš někdy v jeho první polovině, začne obchodovat na americké burze Nasdaq.

Loni se firmě NuScale, která se stane vůbec prvním vývojářem modulárních reaktorů s akciemi na burze, podařil historický průlom v oboru jaderných technologií. Její malý modulární reaktor získal jako první plnohodnotnou technickou certifikaci od amerického regulátora Nuclear Regulatory Commission. Zákazníci díky tomu mohou počítat s tím, že návrh reaktoru splňuje všechny bezpečnostní parametry.

Firma NuScale v předešlých letech podepsala smlouvy o spolupráci s mnoha energetickými společnostmi, mimo jiné s českým polostátním energetickým molochem ČEZ.

„Na nová řešení a technologie se orientujeme dlouhodobě. Malými modulárními reaktory se už zabýváme, především v ÚJV Řež. Do budoucna mohou být významnou alternativou, kterou nemůžeme opomíjet. Partnerství s NuScale je pro nás proto logickým krokem,“ řekl v září 2019, kdy k podpisu spolupráce došlo, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Modulární reaktory se ve světě vyvíjejí už desítky let, v posledních letech se ale vývoj dramaticky zrychlil. Odborníci přesto upozorňují, že komerční fáze může přijít výrazně později, než uvádějí vývojáři. Nové technologie nejsou totiž téměř ověřené v praxi a přísné bezpečnostní podmínky mohou vývoj zbrzdit.