Trumpovo vítězství doslova zaplatí i český daňový poplatník. Tržní psychóza zdražuje Evropě dluhy

Donald Trump to tak trochu zavařil i Evropě

Donald Trump to tak trochu zavařil i Evropě Zdroj: grafika e15, shutterstock

Jaroslav Bukovský

Vítězství Donalda Trumpa jen s trochou nadsázky zaplatí i evropští daňoví poplatníci, a to včetně těch českých. Americké prezidentské volby, a především jejich výsledek totiž zdražil kontinentálním vládám financování. Aby tak evropští lídři pokryli své výdaje, musí investorům do vládních dluhopisů svých zemí nabídnout vyšší úrok. Velmi trpké ovoce v tomto smyslu sklízí třeba Berlín. Jen od počátku října se zemi prodražily nové dluhy bezmála o sedmnáct procent, jiskra ale přeskočila i do Česka. Důvodů je více, ale všechny se točí kolem Donalda Trumpa. Ať už je to hrozba dlouhodobě vyšší inflace, anebo prostý fakt, že po volbách burziáni začali masově upřednostňovat investice do akcií namísto do dluhopisů. Rostoucí dluhopisový výnos totiž zároveň znamená pokles jejich cen. 

„Úrok, za který si půjčuje peníze Amerika, se bezprostředně propisuje do toho, za kolik si půjčí zbytek světa včetně Česka. Když může někdo vydělat více na půjčování americkému státu, proč by půjčoval českému,“ říká ekonom společnosti Datarun Petr Bartoň.

Jen od října, kdy finanční trhy začaly více sázet na Trumpovo zvolení, zdražila Americe desetiletá půjčka z 3,7 na bezmála 4,4 procenta vypláceného ročního úroku, nákladnost nově půjčovaných peněz tak vzrostla téměř o pětinu. Tento trend se následně přelil za hranice Ameriky a méně intenzivně, ale přesto významně, i do Česka. Zatímco na počátku října stačilo české vládě nabídnout investorům za desetiletou půjčku roční úrok 3,6 procenta, nyní investoři požadují procenta takřka čtyři.

„Zvolení Trumpa tak zvyšuje náklady zadlužování českého státu. O to více, že dolar proti koruně posiluje, takže půjčovat českému státu za starých podmínek je zase o něco méně výhodné,“ dodává Bartoň. 

Státní dluhy přitom zdražují za situace, kdy centrální banky na obou březích Atlantiku, včetně české, snižují své úrokové sazby, což je naopak obvykle signálem, že vlády perspektivně na úrocích ušetří. Trump dokázal efekty tohoto procesu alespoň prozatím zvrátit, a to primárně kvůli své chystané rozpočtové politice. Tu trhy vnímají jako rozmarnější než v případě vítězství Harrisové.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!