Tvrdé akciové přistání na obzoru? V USA blikají kontrolky ekonomické recese
Investory čeká v mnoha směrech přelomový podzim. Brzy budou mít jasněji v tom, nakolik byla maniodepresivní reakce finančních trhů na zhoršující se ekonomická data USA minulý týden přiměřená. Americké akcie během pár dní zažily střídavě nejhorší, a vzápětí nejlepší obchodní den za poslední dva roky, a tak mohli spekulanti počítat zisky přesahující deset procent i u těch největších titulů. Tedy aspoň ti, kterým se podařilo trefit lokální dno. Ti ostatní ale možná už brzy dostanou další příležitost vydělat na mohutném rozkolísání nejen americké burzy. Pokud se osvědčené makroekonomické ukazatele nemýlí, hospodářství nejmocnějšího státu planety projde recesí.
„Investoři jsou prostě zoufale nervózní, protože podvědomě tuší, že ‚něco' není v pořádku,“ glosoval na síti X náladu na akciových trzích vedoucí investičního oddělení Air Bank Petr Žabža.
Podle jeho mínění navíc současné nacenění firem vůči jimi generovaným ziskům nasvědčuje tomu, že se americká ekonomika chystá na přistání z hladiny vyšších úrokových sazeb, které nakonec nemusí být tak měkké. „Asi ještě nejsme u konce větších pohybů, pochybností a nejistoty bylo zaseto dost,“ dodává v komentáři pro e15 portfolio manažer J&T Investiční společnosti Michal Semotan.
Jenže čím více pochyb ohledně výkonnosti USA panuje, tím intenzivněji burziáni věří, že už příští měsíc Fed poprvé od konce pandemie sníží úrokové sazby, a obrátí tak svou přísnou monetární politiku. To je otočka, se kterou trhy během podzimu počítaly. Zároveň ale věřily tomu, že po úrokovém obratu centrální banky nebude jako obvykle následovat ekonomická recese.
Praskliny v růžovém obrázku
Teď tahle víra v pomyslné měkké přistání prochází zkouškou. Sílí přesvědčení, že Fed vhodný okamžik pro první snížení sazeb od roku 2020 promeškal. Tím, že nechal vyšší sazby působit na tamní ekonomiku relativně dlouho, podle skeptiků zadělal na její propad.
Aktuálně tyto negativní myšlenky investorům vštěpuje do mysli takzvané pravidlo Sahmové, jehož cílem je zavčas odhalit klopýtnutí ekonomiky v dostatečném předstihu předtím, než by její pád neoddiskutovatelně potvrdila čísla poklesu hrubého domácího produktu.
VIDEO: Za výkyv na amerických trzích mohou i investoři na dovolené, říká ekonom Jan Švejnar v pořadu FLOW.
Americká ekonomka Claudia Sahmová se proto rozhodla si všímat toho, jak prudce ve sledovaném období roste nezaměstnanost. To může být zrádný ukazatel, protože jak Sahmová vysvětlila pro Bloomberg, počet lidí bez práce může poměrně dlouho růst jen postupně.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!