Urovnat obchodní válku snížením cel? Američtí manažeři mají jiné priority | E15.cz

Urovnat obchodní válku snížením cel? Američtí manažeři mají jiné priority

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Náhlé zvýšení dovozních cel na čínské zboží rozjitřilo nejen vztahy mezi Washingtonem a Pekingem, ale zejména také náladu na trzích. Američtí manažeři si ovšem nemyslí, že opětovné snižování tarifů je žádoucí způsob urovnání obchodní války s Čínou. Důležitý je pro ně zejména přístup na tamní trh či ochrana duševního vlastnictví. Vyplývá to z ankety portálu CNBC.

Pouze pět procent z oslovených finančních ředitelů amerických korporací se domnívá, že snížení cel na úroveň před nástupem prezidenta Donalda Trumpa do funkce by mělo být hlavním obsahem čínsko-americké obchodní dohody. A dalších pět procent oslovených míní, že nejlepší by bylo úplné zrušení tarifů.

To, co by zástupci podniků z USA viděli v obchodní dohodě nejraději, je větší respektování amerických patentů a ochranných známek. Tento postoj zastává 40 procent respondentů. Třetina manažerů vnímá jako prioritu zlepšení přístupu jejich firem na čínský trh. CNBC se ptala téměř pěti desítek ředitelů firem s celkovou tržní hodnotou kolem pěti bilionů dolarů.

Čínská delegace by měla pokračovat v jednání o obchodní dohodě ve čtvrtek a v pátek ve Washingtonu. Čínské ministerstvo obchodu v úterý uvedlo, že na obchodní jednání do USA dorazí vicepremiér Liou Che a že se setká s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem a ministrem financí Stevenem Mnuchinem. Neposkytlo však žádné další podrobnosti o předpokládaném obsahu rozhovorů.

Trump chce dohodu s výraznými strukturálními změnami. V tuto chvíli však podle Lighthizera obě strany nic podobného nemají. Čína ustoupila od některých závazků, na kterých se vyjednavači dohodli minulý týden, a to přimělo Trumpa v neděli zveřejnit tweet, ve kterém oznámil zvýšení cel.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí nicméně uvedl, že cla žádné problémy v obchodních vztazích mezi USA a Čínou nevyřeší.

"Vyjednávací taktika prezidenta Trumpa může být nekonvenční, ale pravděpodobnost dosažení alespoň nějaké formy dohody je pořád vyšší než šance toho, že obě strany odejdou s prázdnou," uvedl hlavní analytik Citigroup Tobias Levkovich.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah