Aswath Damodaran: V investicích se raději spletu, než abych skrýval pravdu | e15.cz

V investicích se budu raději mýlit než pravdu skrývat, říká americký ekonom Aswath Damodaran

Video se připravuje ...

Leoš Rousek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V byznysu a investování se často používá výraz transparentnost. Pro „enfanta terrible“ americké akademické a investorské scény v oblasti oceňování firem Aswatha Damodarana to znamená selský rozum a poctivost vůči sobě samému. Nedávno se již popáté vrátil k problematice valuace automobilky Tesla. Celý rozhovor s profesorem ekonomie a financí na New York University, který se věnuje také problematice tématu udržitelnosti v investování známým pod zkratkou ESG, je k dispozici jako videozáznam nebo podcast.

„Raději se transparentně mýlit, než abych měl neprůhledně pravdu,“ říká Damodaran v novém díle série PFI Talks, kterou deník E15 přináší ve spolupráci s platformou Prague Finance Institute při ekonomickém výzkumném pracovišti CERGE-EI. Proto nesnáší ve spojení s investicemi či byznysem výraz možná. Vystupující v ekonomických pořadech Bloomberg TV či CNBC by měli mít striktně zakázáno používat floskule typu „trhy možná zažijí problémy“ či „možná půjdou nahoru, možná dolů“, myslí si Damodaran. Na blacklistu zakázaných výrazů by měla být také formulace na jedné straně a na druhé straně, dodává.

Žádné „možná“ pro něj neexistuje. Proto se snaží přistupovat ke své práci, k investování i obecně k životu tak, aby se mohl s klidem každý den podívat do zrcadla a říct si: „Takto jsem se rozhodl, transparentně se k tomu hlásím a nesu si následky, ať jsou jakékoli.“ 

Pokud jde o problematiku ESG, která v sobě shrnuje principy ekologicky udržitelného, společensky ohleduplného a odpovědně řízeného byznysu, je Damodaranův pohled až nekompromisně kritický. Na svém blogu neváhal již loni ostře vystoupit proti některým významným a veřejně známým investorům, manažerům či poradcům, kteří princip ESG přístupu k byznysu a investicím propagují. Podle Damodarana neusilují o záchranu planety a dobro lidstva, nýbrž o další zdroj příjmů svých firem.

Dnes alespoň v USA není Damodaran ve svém kritickém postoji k ESG sám. Proti ESG se staví i například bývalý hlavní investiční ředitel finančního kolosu BlackRock Tariq Fancy. Damodaran kritizuje právě šéfa BlackRocku Larryho Finka, protože v posledních letech klade velký důraz na rozšíření nabídky investic s puncem ESG v portfoliu své společnosti.

„Zásadní problém vidím ve vnitřní nekonzistenci těchto zásad. Lidé, kteří tlačí ESG vpřed buď nechápou, nebo zcela zapomněli, co jsou základní principy firemních financí a investic,“ říká Damodaran

Má-li být blaho planety a lidstva v zájmu jak firem, tak jednotlivců, nelze jeho dosažení outsourcovat na šéfy firem a investičních společnosti. „Přesně k tomu ale ESG nyní vede. Blaho planety má být ovšem zodpovědností nás všech: voličů a občanů. Přehození této zodpovědnosti na šéfy k ničemu dobrému nepovede,“ varuje Damodaran. 

Ohledně v současnosti palčivého tématu post-covidového zotavení globálního hospodářství je Damodaran přesvědčený, že navrch budou mít oproti Evropě díky mladší populaci zejména asijské ekonomiky. Svůj názor opírá o korelaci mezi počtem obyvatel a vývojem HDP, kterou vysledovali od roku 180 n.l. vědci z Groningenské univerzity v Nizozemsku. 

Dnešní „online“ ekonomika začíná mít podle Damodarana rysy podobné té před průmyslovou revolucí, kdy existovala přímá úměra mezi populací a HDP. Počínaje 18. stoletím se tato souvislost postupně smazávala díky výdobytkům industrializace, a tak z pohledu velikosti malé Československo mohlo patřit mezi deset nejvyspělejších ekonomik světa. 

Podle Damodarana malé země s nízkou porodností a stárnoucí populací nyní narážejí na strop v podobě počtu obyvatel, zákazníků či uživatelů služeb. Právě ti jsou alfou a omegou dnešní postindustriální ekonomiky.

Aswath Damodaran (64)
Profesor ekonomie a financí na New York University, investor, autor řady ikonických prací zejména na téma oceňování společnosti (valuace kapitálu), momentálně ale také bloger a online glosátor dění v ekonomice i ve společnosti. Narozený v indickém Čennai (Madras), od začátku 80. let působí v USA, nejdříve na Kalifornské univerzitě v Berkeley, nyní dlouhodobě na NYU (Stern School of Business).

Autorem článku je Leoš Rousek. Je ředitelem komunikace skupiny PPF. Působil také jako ekonomický novinář pro americký deník Wall Street Journal a tiskovou agenturu Dow Jones Newswires.

Autor: Leoš Rousek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery