Veganská burzovní tortura. Včerejší fetiš dnes trestá investory, selhala i Kim Kardashian | e15.cz
Štítek Premium

Veganská burzovní tortura. Včerejší fetiš dnes trestá investory, selhala i Kim Kardashian

Beyond Meat
Beyond Meat
• 
ZDROJ: Beyond Meat
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Měla to být zdravá a chutná investice, recept se ale poněkud minul účinkem. Řeč je o akciích výrobce veganských potravin Beyond Meat. Akcionáři jen za letošek ztrácejí už rovných 80 procent, což v peněžním vyjádření představuje prodělek blížící se v přepočtu 88 miliardám korun. Svého času investorskému fetiši přitom nepomohl ani podpásový marketing v podobě angažmá všeumělkyně Kim Kardashian. Beyond Meat je přitom jen smutným symbolem celého odvětví veganských akcií na burze. Wall Street jako celek letos prodělala investorům zhruba čtvrtinu peněz, veganské investice ovšem propadly podstatně hlouběji.

„Jednak šlo o typicky růstové firmy, které jsou často ztrátové. Ty jsou standardně nejzranitelnější vůči rostoucím sazbám a dluhopisovým výnosům,“ zdůrazňuje ekonom společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Dalším důvodem podle něho je relativní otevřenost odvětví.

„Technologie není až tolik kapitálově náročná, a proto existují pouze nízké bariéry vstupu do odvětví,“ dodává Pfeiler s tím, že konkurence v sektoru je tak tvrdší, než se předpokládalo ještě před několika lety. Komu se před více než třemi lety povedlo 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah