Na burze ve Venezuele investorům štěstí nepokvete | E15.cz

Venezuelská burza podražila během koronakrize o 300 procent. Burziáni tam ale štěstí nenajdou

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Burzovní svět má po první vlně pandemie koronaviru alespoň zdánlivě  jasného vítěze. Je jím parket ve vyhladovělé a ekonomicky se hroutící Venezuele. Tamější akciový index Bursatil totiž od konce března zažila silný růstový skok a posílil o rovných tři sta procent. Potenciálním zahraničním investorům by ale sázka na tamní parket příliš nepomohla. Zisky totiž nechal zmizet rozvrat venezuelské měny bolívaru.  

„Problémem je vysoká inflace, která sužuje ekonomiku a tlačí na znehodnocení měny. Výkonnost tamního indexu od začátku roku v dolarovém vyjádření tak naopak činí ztrátových zhruba 25 procent,“ uvádí Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus.

„Investici do místních akcií bych se za současné situace vyhnul obloukem, dokud se situace v zemi razantně nezlepší,“ dodává i portfolio manažer Consequ Adam Šperl. 

Pro Venezuelany ovšem zůstává sázka na tamní akcie jednou z mála teoretických cest, jak uchovat alespoň část kupní síly svých mezd a úspor. Meziroční míra inflace ve Venezuele dosáhla v květnu takřka 2300 procent. Burza za stejnou dobu podražila zhruba o necelé dva tisíce procent, a ceny akcií tak zhruba následovaly obecný růst cen v ekonomice.

Loňský rok je přitom oproti posledním létům obdobím relativního klidu. Za uplynulé dva roky totiž kvůli extrémní hyperinflaci i v řádu tisíců procent měsíčně podražil index Bursatil dokonce o takřka 314 tisíc procent.

„Dramatický růst venezuelského indexu je poháněn hlavně hyperinflací. Znehodnocující měna, v níž se akcie v Caracasu obchodují, pochopitelně čistě číselně kurzy akcií nafukuje, ač ty se objektivně, tedy v jiných měnách, propadají,“ dodává ekonom Czech Fundu Lukáš Kovanda.

Alespoň teoreticky burza stále žije. V závěru června dokonce podle webových stránek burzy v Caracasu nabídla investorům k úpisu nové akcie venezuelská destilerka rumu CA Ron Santa Teresa. Firma, která ještě má jako jedna z mála v zemi konkurenceschopný produkt, nabídla menšinový podíl akcií výslovně malým a středním investorům. Akciové menu v Caracasu tvoří 25 titulů, aktivněji se ovšem obchoduje jen s necelou desítkou akcií. 

„Ve Venezuele je obtížné obchodovat. Jedná se totiž o stát na pokraji zhroucení, který porušuje vlastnická práva,“ připomíná ekonom BH Securities Štěpán Křeček. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah