Z nuly na osmnáct miliard za tři měsíce. Velcí hráči posílají na trh balíky nových bondů

Jen během prvních tří měsíců letošního roku schválila Česká národní banka devatenáct prospektů na velké bondové emise, a to s ambicí nabrat dohromady až téměř 18 miliard korun.

Jen během prvních tří měsíců letošního roku schválila Česká národní banka devatenáct prospektů na velké bondové emise, a to s ambicí nabrat dohromady až téměř 18 miliard korun. Zdroj: e15 Miroslav Belančin

Jaroslav Bukovský
Diskuze (0)

Superbezpečné bondy určené pro rozjezd nové banky, známé firmy pravidelně emitující balíky dluhopisů bez záruky, či dokonce nabídka dluhopisů chystaných na projekt, který ještě není ani na papíře. Až tak kontrastní investiční pel mel nabídl primárně českým drobným investorům první kvartál na scéně velkých domácích firemních dluhopisů. Emitenti se přitom ani náhodou nedrželi zkrátka. Jen během prvních tří měsíců letošního roku schválila Česká národní banka devatenáct prospektů na velké bondové emise, a to s ambicí nabrat dohromady až téměř 18 miliard korun. To znamená takřka o polovinu více emisí než na počátku roku 2023 a o dvě miliardy korun „větší oči“. Zároveň se letošní první čtvrtletí stalo na bondy třetím nejsilnějším startem roku v české finanční historii.

„Jedná se o trend, který započal před několika lety. Řada z emisí s nově schválenými prospekty bude sloužit k profinancování splatných emisí. Firmy musejí své závazky refinancovat,“ vysvětluje ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak s tím, že nárůst objemu schválených prospektů tak lze čekat po celý rok.

„Refinancování bude ale probíhat za poměrně vysokých úrokových sazeb, což vytvoří tlak na ziskovost a finanční stabilitu těchto firem,“ dodává Tomčiak. Dražší dluhopisové financování se dotkne zejména realitních firem. „Pokud nějaký developer potřebuje peníze na výstavbu trvající tři až čtyři roky, tak pouze pro úrokové náklady dluhopisů potřebuje, aby prodejní cena bytů byla minimálně o 40 až 45 procent vyšší oproti stavebním nákladům,“ upozorňuje ekonom.

Právě z realitní branže je většina z letos nově příchozích emisí na trh s prospektem formálně schváleným ČNB. Tedy velkých, veřejnosti nabízených dluhopisových emisí s plánovaným objemem nad jeden milion eur.

Největším emitentem sektoru je tradiční dluhopisový hráč na domácím trhu DRFG, který investorům připravil dvě várky bondů až za 2,3 miliardy korun. Zatím neznámé využití má mít až miliarda korun získaná realitním obchodníkem Realitní & investorský fond ze skupiny Allrisk Group.

Jak zdůrazňuje dluhopisový expert Martin Dočekal z portálu Dluhopisar.cz, z investorského hlediska jde v rozhodující míře o bondy bez jakékoli záruky. To ovšem není na domácím dluhopisovém trhu žádnou výjimkou. Ani další, miliardová porce bondů z branže, tentokrát od společnosti SMV Rezidenční projekty, nenabízí investorům žádné zajištění. 

O další várku papírů se pak postarali hráči z jiných oborů, kteří přicházejí na trh s emisemi v řádu stovek milionů korun opakovaně už dlouhá léta. Příkladem může být skupina e-Finance podnikatele Radka Jakubce, která pumpuje bondy na trh už čtrnáctým rokem a dohromady dluží už bezmála miliardu korun. Tentokrát míří v nových emisích až na 1,3 miliardy čerstvých peněz. Až o půldruhé miliardy pak usiluje solárněenergetická skupina Geen holding; ani v jejím případě nejsou papíry zajištěny. Naopak kompletní majetek skupiny je v zástavě bank úvěrujících bouřlivou expanzi firmy. 

Unikátem byla naopak emise Partners HoldCo, dceřiné firmy finanční skupiny Partners, která investorům rozprodala bondy kompletně zajištěné vlastním majetkem spoluzakladatelů skupiny Petra Borkovce a Radima Lukeše. Podle prospektu přitom osobní majetek obou podnikatelů činí dohromady bezmála 4,5 miliardy korun. Výnos z prodeje bondů určených primárně velkým domácím hráčům posloužil jako menšinové financování letos čerstvě rozjeté Partners Banky. 

„Dluhopisový trh dlouhodobě roste. Zatímco před deseti lety byl roční objem nabízených emisí kolem 11,5 miliardy korun, loni to byl objem převyšující 96 miliard korun. Osobně očekávám, že letos padne hranice 100 miliard korun,“ soudí Dočekal. Zejména pro drobné investory to znamená lavinu nových investičních příležitostí, které se ovšem v budoucnu mohou ukázat jako past na peníze. 

„Na finančním trhu se od počátku roku moc emisí splňujících definici kvalitního likvidního a bezpečného nástroje neobjevilo. Během roku lze jejich počet z pohledu konzervativního investora spočítat na prstech rukou,“ soudí ekonom skupiny Partners Martin Mašát. Trendově prý nicméně kvalita trhu roste. „Po mnoha letech smíšené kvality dluhopisů mám dojem, že na trh přicházejí nyní spíše kvalitnější dluhopisy ziskových firem,“ míní advokát Lumír Schejbal z advokátní kanceláře Schejbal & Partners. 

Jak vyplývá ze statistik společnosti Surveilligence, od roku 2013 skončily v Česku bankrotem firmy, které vydaly dohromady bondy za více než 16 miliard korun, konkrétně 152 dluhopisových emisí z celkových 2523 velkých emisí, což odpovídá zhruba šestiprocentní míře ztrátovosti pro investory. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Začít diskuzi