Českému Siemensu klesl v loňském roce zisk. Může za to i ukončení výroby elektromotorů

Budova společnosti Siemens

Budova společnosti Siemens Zdroj: Michael Tomeš

ČTK

Dceřiné firmě německého koncernu Siemens v Česku v minulém finančním roce klesly tržby z prodeje výrobků a služeb na 10,33 miliardy korun z 22,27 miliardy korun o rok dřív. Čistý zisk se snížil z 1,026 miliardy na 889 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy za finanční rok končící 30. září 2024 zveřejněné v obchodním rejstříku. Server Ekonomický deník ve čtvrtek uvedl, že výsledky ovlivnil převod výroby elektromotorů mimo společnost Siemens s.r.o.

Ve výsledcích se podle vedení společnosti projevila přetrvávající nejistota způsobená geopolitickou situací, zejména pokračující válkou na Ukrajině a konfliktem na Blízkém východě. Rostly tak obavy o globální bezpečnost, dostupnost a ceny energií a klíčových surovin a funkčnost dodavatelsko-odběratelských řetězců.

Hospodaření v nynějším finančním roce podle firmy ovlivní kolísání poptávky v důsledku jen mírného ekonomického růstu a přetrvávající geopolitické nejistoty. „I přesto se očekává růst v oblastech automatizace a elektrifikace, pozitivní vývoj lze očekávat v oblasti implementace pokročilých technologií v projektech digitální transformace. Nadále bude stoupat poptávka po řešeních s prvky umělé inteligence, a to jak v oblasti průmyslu, tak infrastruktury,“ uvedlo vedení firmy.

Z českého Siemensu se k 1. říjnu 2023 oddělila divize elektromotorů s výrobními závody ve Frenštátě pod Radhoštěm, v Mohelnici a v Drásově u Brna. Tyto továrny se zhruba 3000 zaměstnanci převzala společnost Innomotics. Podobně se aktivity v oblasti výroby motorů a pohonů ze Siemensu oddělily také v dalších zemích, píše Ekonomický deník. Innomotics je tak dnes samostatně řízenou dceřinou společností koncernu Siemens s centrálou v Norimberku.

Počet zaměstnanců společnosti Siemens s.r.o. v důsledku zmíněného rozdělení klesl z 7474 na 4528 lidí. Pod firmou Siemens zůstaly aktivity v automatizaci průmyslu, v moderních energetických technologiích, jako jsou například bateriová úložiště energie, výroba nízkonapěťové techniky a zařízení pro datová centra. Hlavní výrobní závod Siemensu v Česku tak zůstal v Trutnově, kde se vyrábí nízkonapěťová spínací technika. Vedle nové firmy Innomotics v Česku samostatně působí také společnosti Siemens Energy, Siemens Mobility, Siemens Healthcare a Siemens Industry Software.