Český dluh ke konci září poprvé od 90. let klesl, potvrdilo ministerstvo

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí Zdroj: Novak Tomas/Euro

Státní dluh České republiky od počátku roku ke konci září klesl o více než 14 miliard na 1,654 bilionu korun. Údaje z počátku října dnes podle metodiky MMF potvrdilo ministerstvo financí. Každý Čech tak dluží přes 157 tisíc korun. Pro období tří čtvrtletí je to první pokles od 90. let minulého století.

Během samotného 3. čtvrtletí dluh klesl téměř o 25 miliard korun, naopak za posledních 12 měsíců vzrostl o zhruba jednu miliardu Kč. Během celého roku 2012 pak státní dluh stoupl o 168 miliard korun na 1,668 bilionu Kč.

Vnitřní zadlužení státu se za tři čtvrtletí kleslo o necelých 15 miliard na 1,273 bilionu korun. Zahraniční dluh státu vzrostl o 0,7 miliardy na 381 miliard korun.

Podle odhadů MF ve strategii financování a řízení státního dluhu na letošní rok z loňského prosince počítá MF s nárůstem dluhu na konci roku na 1,769 bilionu korun, ke konci roku 2014 na 1,859 bilionu a ke konci 2015 na 1,938 bilionu korun. Novou strategii pro příští rok zveřejní ministerstvo financí v pondělí.

Ministerstvo v červenci po zveřejnění údajů o dluhu informovalo o rozhodnutí snížit plánovanou hrubou výpůjční potřebu vlády bez vlivů operací s instrumenty v roce 2013 o 110 až 140 miliard Kč na 90,7 miliardy Kč až 120,7 miliardy Kč z původně plánovaných 230,7 miliardy Kč.

Poměr státního dluhu k HDP:Státní dluhStátní dluh | Tradingeconomics.com, EurostatZdroj: Tradingeconomics.com

Rozhodnutí snížit výpůjční potřebu bylo plánováno od začátku roku, čekalo se jen na výsledky za druhé čtvrtletí. Umožnilo je podle tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska zejména efektivnější řízení likvidity po zprovoznění informačního systému Státní pokladny.

MF tak nemusí držet vysokou rezervu pro financování státního dluhu, protože státní pokladna ji částečně nahrazuje. Dříve si stát musel půjčovat, ačkoli na účtech jednotlivých veřejných institucí ležely desítky miliard korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Marek Dřímal: Státní dluh opět poroste