Australanům se stýská po létání. Aerolinky jim nabídly vyhlídkový let dreamlinerem | e15.cz

Australanům se stýská po létání. Aerolinky jim nabídly vyhlídkový let dreamlinerem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Australské aerolinky Quantas nabídly lidem, kterým se kvůli koronavirové pandemii stýská po létání, možnost proletět se nad kontinentem a pokochat se ze vzduchu pohledem na známá místa jako jsou Velký bariérový útes či posvátná hora Uluru. Okružní sedmihodinový let v letadle Boeing 787-9 Dreamliner byl vyprodaný do deseti minut a v sobotu jej na lince ze Sydney do Sydney absolvovalo 150 cestujících, napsala agentura DPA.

Boeing Dreamliner je letoun určený pro dálkové trasy, na vyhlídkový let byl vybrán kvůli velkým oknům a komfortu pro pasažéry. Kapitán Alex Passerini před sobotním startem ze Sydney řekl, že posádky i dříve za standardních letů často zpestřovaly cestujícím čas strávený na palubě tím, že jim dopřály pohled na některé známé památky. Tentokrát ale letadlo dokonce dostalo povolení na některých místech sestoupit z obvyklé letové výšky 10 700 metrů až do hladiny kolem 1200 metrů.

„Budeme se strojem manévrovat tak, aby měli cestující na obou stranách skvělý výhled, zejména na horu Uluru, pro niž jsme dostali speciální povolení pro přelet,“ řekl Passerini.

Vyhlídkový let se vydal ze Sydney podél pobřeží na sever a poté do vnitrozemí. Kromě hory Uluru viděli lidé z letadla město Brisbane, letovisko Byron Bay, ale i rozsáhlé oblasti pouště. Právě při méně zajímavých pasážích letu se na palubě servírovalo menu připravené šéfkuchařem Neilem Perrym.

„Tušili jsme, že tenhle let bude populární, ale nečekali jsme, že se vyprodá během deseti minut. Byl to asi nejrychleji vyprodaný let v naší historii. Lidem zjevně chybí cestování a zážitek z létání,“ uvedla mluvčí aerolinek Quantas. Pokud prý bude zájem trvat, naplánuje letecká společnost další okružní lety.

Letenky se prodávaly v cenách od 780 australských dolarů (13 tisíc korun) za místo v turistické třídě až po 3800 australských dolarů (63 tisíc korun) za sedadlo v business class.

V Austrálii jsou kvůli pandemii už měsíce zavřené hranice, a to nejen pro cizince. Zakázané jsou i cesty mezi některými australskými státy. Podle australského úřadu pro ochranu spotřebitelů a hospodářské soutěže (ACCC) v dubnu počet cestujících v letecké dopravě oproti stejnému období loni klesnul o 95 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah