Boeing 737 MAX čeká další kontrola. Na vině je opět systém MCAS | e15.cz

Boeing 737 MAX čeká další kontrola. Na vině je systém, který výrobce po katastrofách přepracoval

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) požaduje po leteckých společnostech další kontroly letadel Boeing 737 MAX. Jde o automatizovaný systém řízení letu, označovaný zkratkou MCAS, informovala agentura Reuters. Směrnice FAA se týká 72 strojů zaregistrovaných ve Spojených státech a 389 letadel na celém světě.

Kontrola je nezbytná, protože skrytá porucha funkce systému řízení letu v kombinaci s „neobvyklými letovými manévry nebo selháním jiného systému řízení letu“ by mohla vést ke snížené ovladatelnosti letounu, uvedl FAA. Kontrolu doporučuje všem strojům s více než 6000 letovými hodinami. Úřad vyzval k tomu, aby stejné inspekce nařídily i mezinárodní regulační orgány mimo USA.

Systém řízení letu MCAS dávají úřady do souvislosti se dvěma tragickými nehodami letadel 737 MAX, po kterých tyto stroje nesměly více než rok a půl do vzduchu. Dvě nehody těchto letadel aerolinek Lion Air a Ethiopian Airlines zapříčinily smrt celkem 346 lidí.

FAA zákaz odvolal až poté, co Boeing významně zlepšil bezpečnost a výcvik pilotů a do MCAS přidal nové prvky. Úřední zákaz byl v USA zrušen loni v listopadu, pak se přidaly i další země.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery