České dráhy stahují diáře pro příští rok, na mapě měly Krym i Islámský stát | e15.cz

České dráhy stahují diáře pro příští rok, na mapě měly Krym i Islámský stát

Blesk.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V sídle Českých drah jsou nachystány diáře na příští rok. Ty však nemohou do světa, protože je v nich mapa se spornými územími. Problém způsobil Islámský stát i Krym, podle expertů by zpracování mohlo vyvolat nepříjemnosti. S informací přišly Lidové noviny.

Diář je pozorností, kterou každoročně v prosinci dostávají odboráři, dodavatelé, bankéři nebo politici. Ty letošní se ale postaraly o pořádné pozdvižení. Bezmála pět tisíc výtisků se nesmí nikam šířit, rozhodlo o tom nejvyšší vedení státního dopravce.

Na konci sešitu je zařazená nenápadná mapka, která zobrazuje hned několik sporných regionů. Krym, který je oficiálně ukrajinským územím a více než tři roky jej okupuje Rusko, je na mapce šrafován v barvách obou zemí. Stejně tak se na mapě objevuje Abcházie nebo Osetie náležící Gruzii, ale ovládají je Rusové.

I když jsou vyobrazení z hlediska tvůrců map korektní, tak mohou vyvolat u nespokojené reakce od obchodních partnerů nebo velvyslanců těchto států. Distribuci diáře zarazil až šéf podniku Českých drah Pavel Krtek.

Dle Lidových novin se dopravce k záležitosti oficiálně nevyjádřil. Není tak jasné, na kolik diáře vyšly, co se stane s těmi stávajícími a ani zda bude vydávat nové.

„Takto postavená mapa je na obrovské diskuse plné emocí a může vyvolávat ublížené reakce. Chápu, že jednotlivé prvky mohou vzbuzovat otázky, co tím autor sleduje. Je ale vidět snaha označit aktuální sporná území stejně, takže bych za tím nějaké politické záměry neviděl,“ popsal Oldřich Krpec z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity.

Dle odborníků vyšrafovaná území mohou mít smysl, ale bez vysvětlivek to může vyvolat dojem ztotožnění s politickým názorem.

Podle šéfredaktora Jana Ptáčka z Kartografie Praha, které mapu zhotovili, jde o běžně užívané mapy pro rok 2018. Tyto mapy se objevují i na mnoha jiných místech včetně školních atlasů. Podle Ptáčka by byly vysvětlivky namístě u tohoto typu.

„Standardně je k mapám doplňujeme. U individuálních zakázek, jako je tomu v tomto případě, je to trochu komplikovanější. Podobu, obsah a rozsah mapy určují zákazníci a výsledný produkt je z velké části závislý na jejich požadavcích,“ popsal Ptáček.

„Islámský stát opravdu není uznán žádným státem, nicméně toto území, v neustále se měnících hranicích, skutečně existuje,“ dodal Ptáček. Jeho zařazení zpochybňují experti na mezinárodní vztahy.

Více zpráv čtěte na portálu Blesk.cz.

Autor: Blesk.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah