EasyJet propustí kolem 30 procent zaměstnanců, tedy až 4500 lidí | E15.cz

EasyJet propustí kolem 30 procent zaměstnanců, tedy až 4500 lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet oznámila, že propustí až 30 procent pracovníků. Podle agentury Bloomberg o práci může přijít kolem 4500 lidí. Aerolinky začnou v nadcházejících dnech jednat se zaměstnanci. Druhé největší nízkorozpočtové aerolinky Evropy se poté, co pandemie ochromila leteckou dopravu, připravují na obnovení provozu a snižují přitom náklady.

„Musíme zvážit velmi těžká rozhodnutí,“ uvedl generální ředitel easyJetu Johan Lundgren. Poptávka po leteckém cestování se podle něj k úrovni z roku 2019 vrátí až asi za tři roky.

Letecká společnost chce ke konci roku 2021 provozovat 51 letadel, tedy méně, než původně plánovala, a hodlá svou síť evropských základen učinit hospodárnější.

EasyJet začne létat 15. června. Omezený počet linek soustředí na Británii a Francii. Společnost počítá s tím, že kapacita bude ve čtvrtém kvartálu nižší o 30 procent než běžně bývala.

Britské nízkonákladové aerolinky už odložily dodávky 24 letadel, čímž se jim krátkodobě podařilo snížit výdaje o více než jednu miliardu liber (necelých 27 miliard korun). Vzaly si též dva úvěry a další 650 milionů liber chtějí získat prodejem a zpětným leasingem letadel. Tím vším by společnost easyJet získala další hotovost zhruba dvě miliardy liber.

Akcie easyJetu na oznámení o propouštění reagovaly růstem, kolem 11:25 středoevropského času si připisovaly necelých pět procent. Jejich cena za tento rok klesla bezmála o polovinu.

Konkurenční British Airways a Ryanair dohromady propustí 15 tisíc lidí. Skandinávské aerolinky SAS se neobejdou bez státní pomoci a o práci v nich přijde 5000 lidí. Nízkonákladové letecké společnosti Norwegian Air Shuttle patrně ve třetím čtvrtletí dojde hotovost. Lufthansa se tento týden dohodla s německou vládou na státní pomoci devět miliard eur, tedy asi 243 miliard korun.

Londýn také plánuje zavést dvoutýdenní karanténu pro osoby, které do země vstoupí. Aerolinky mají za to, že tento plán odradí potenciální zákazníky od létání. Na britskou vládu se obrátilo přes sedm desítek šéfů firem z oblasti cestovního ruchu, kteří žádají, aby od chystaného opatření upustila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah