Každý třetí pilot v Pákistánu létá na falešnou licenci | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Každý třetí pilot v Pákistánu létá na falešnou licenci

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Letecká doprava sice patří mezi nejbezpečnější na světě, to ale nemusí platit, pokud za kniplem sedí pilot, jenž získal licenci v Pákistánu. Přes třicet procent civilních pilotů v této zemi totiž vlastní falešnou licenci a není kvalifikováno létat. Vyplývá to z předběžných výsledků vyšetřování, které má objasnit leteckou katastrofu z 22. května ve městě Karáčí.

Na výsledky upozornil pákistánský ministr letectví Ghulam Sarwar Khan, referovala o nich americká televizní stanice CNN. Obvinění se týká 262 pilotů, kteří dle ministra zaplatili jiným osobám, které za ně složily patřičné zkoušky.

Země mezi Afghánistánem a Indií eviduje 860 aktivních pilotů ve službách domácích aerolinek – včetně Pakistan International Airlines (PIA) – i těch zahraničních. CNN uvedla, že PIA s okamžitou platností znemožnila těmto pilotům létat.

„Falešné licence nejsou problémem jen pro PIA, ale celý letecký průmysl Pákistánu,“ uvedl mluvčí aerolinky Abdullah Khan.

Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět

Výsledky vyšetřování byly předběžně zveřejněny coby součást zprávy o letecké katastrofě z 22. května, při které zemřelo 97 osob v Karáčí. Letadlo společnosti PIA havarovalo po vzletu z města Láhaur.

Zda byli piloti tohoto letu držiteli falešných licencí, ministr neupřesnil. Už dříve ale vyšetřování odhalilo, že pád letadla způsobila nesoustředěnost pilotů, kteří ignorovali pokyny letových dispečerů a diskutovali na téma pandemie koronaviru.

„Ryanair šíří strach“. České odbory válčí s nízkonákladovým obrem

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!