Leo Express vybral od drobných investorů osm milionů za měsíc
České firmy objevují kouzlo půjček od lidí namísto od bank. Největší tuzemští internetoví zprostředkovatelé úvěrů mezi drobnými investory a převážně začínajícími byznysmeny, jako jsou Fundlift, Roger nebo Bondster, hlásí jen za poslední rok stamilionové obraty. Podle znalců trh dále poroste, motorem má být především hlad lidí po vyšším výnosu.
Trh pomalu oťukávají i velcí hráči. Pionýrem je dopravce Leo Express, který nabídl věřitelům úrok 9,1 procent a během jediného měsíce vybral osm milionů korun od šesti set drobných investorů. Využil k tomu tržiště Bondster, pro které je tato transakce zatím rekordní. Firmy velikosti Leo Expressu přitom doposud využívaly tento typ financování jen výjimečně.
„Segment roste, představuje rychlou cestu k penězům a k solidní úrokové sazbě. Klíčová je důvěryhodnost partnera, která zřejmě rozhodla u Leo Expressu,“ říká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Trend se v Česku poprvé objevil před čtyřmi lety. „Získat peníze v bance není pro začínající podnik jednoduché, investoři by si ale měli být vědomi vyššího rizika,“ varuje analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
Zprostředkovatelé obchodů lákají investory třeba i na relativně nízkou dolní hranici investice. Bondsteru to je stokoruna, u Fundliftu pět tisíc a u Rogeru třicet tisíc korun. „Zprostředkovatelský byznys má obrovský potenciál. Věřitelé chtějí získat marketing, nové zákazníky a nezávislost na bance. Za první dva roky jsme zprostředkovali obchody za zhruba 180 milionů korun,“ popisuje zakladatel Fundliftu Radek Musil. Investoři podle něho nejčastěji financují gastronomický, technologický a výrobní sektor.
„Trh P2B prochází mimořádně dynamickým obdobím, každý rok dochází ke zdvojnásobení trhu,“ upozornil ředitel Bondsteru Robert Hluchník. Největším balíkem profinancovaných úvěrů se chlubí tržiště Roger, kde se mělo protočit 1,5 miliardy korun. Konkurenční Bondster umožnil do konce letošního května zobchodovat 179 půjček v celkovém objemu 151 milionů korun.
I tak jde zatím ale jen o zlomek celého trhu: komerční banky v Česku rozpůjčovaly jen od ledna podle dat ČNB 49 miliard korun. Význam firemního financování nicméně stále roste, podle studie The Cambridge Centre for Alternative Finance se tak například objem půjček firmám od lidí zvýšil v Evropě za posledních pět let desetinásobně na 350 milionů eur.