Taxidrony mají ulevit dopravě v Římě. Přepraví cestující z letiště do centra
Dron místo automobilu či příměstského vlaku. Tak by mohla už v roce 2024 vypadat doprava z letiště Fiumicino do centrálních částí italské metropole.
Zásadní posun, který má vést z kategorie sci-fi k realitě, učinily italský holding Atlantia, dříve Autostrade, a společnost Aeroporti di Roma, největší letištní operátor v zemi. Oznámily založení aliance, která do dvou až tří let nastolí nové možnosti dopravy v téměř třímilionové metropoli.
Kromě podoby samotných taxidronů či volokoptér (Volocopter je německý výrobce elektrických helikoptér určených pro použití v aerotaxi – pozn. red.) je třeba vyřešit vznik přistávacích ploch v zastavěných oblastech města. První návrhy počítají s umístěním „vertiporti“, tedy míst pro svislé přistání a odlety dronů, poblíž klíčových stanic metra.
Jednou z prvních zvažovaných lokalit je centrální stanice Nádraží Termini, kde má vzniknout parkoviště pro pět tisíc automobilů. Právě terasovité uspořádání parkovacích ploch by mohlo umožnit i přistávání taxidronů. Další lokalitou, která se objevuje v prvních úvahách, jsou volné plochy u stanice metra Laurentina v moderní čtvrti EUR na jihu Říma.
Jak může taxidron budoucnosti vypadat, si v těchto dnech mohou cestující prohlédnout na letišti Fiumicino, kde je vystaven model firmy Volocity. Kromě dalších evropských, čínských či amerických výrobců se do konstrukce obdobných modelů pouští také italsko-švýcarské konsorcium Manta Aircraft.