Z Frankfurtu se v noci nebude létat, dopravci počítají ztráty | E15.cz

Z Frankfurtu se v noci nebude létat, dopravci počítají ztráty

Frankfurt, letiště
Frankfurt, letiště
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spolkový správní soud v Lipsku potvrdil zákaz nočních letů na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Letadla tam kvůli hluku musí zůstat na zemi od 23. hodiny do 5. hodiny. Německá letecká doprava, hlavně ta nákladní, očekává kvůli verdiktu významné ztráty. Není také jasné, jestli se podobný zákaz nebude šířit i na další letiště v zemi.

Zakázání nočních letů požadovali obyvatelé okolních obcí kvůli vysokému hluku. A to i přesto, že hesenská zemská vláda jako největší akcionář Fraportu v souvislosti s otevřením čtvrté startovací dráhy omezila počet nočních letů na sedmnáct. Místní teď mohou být spokojení, letečtí dopravci se ale musí definitivně smířit s citelnými ztrátami.

Možnost vzlétat a přistávat ve Frankfurtu v noci využívaly převážně nákladní aerolinky, které tak zákaz postihne nejvíc. Už během platnosti prozatímního opatření podle nich klesl objem přepraveného zboží měsíčně o 8,4 procenta, zatímco například na nedalekém amsterodamském letišti Schiphol stoupl o téměř šest procent. Dopravci spolu s provozovatelem letiště Fraport už předem varovaly, že definitivní zákaz bude znamenat ztráty pracovních míst a miliard eur v německé letecké přepravě.

Klíčový přepravce Lufthansa Cargo sice oznámil, že bude frankfurtské letiště využívat dál, chystá se ale výrazně snížit plánované investice ve výši přes miliardu eur. Kvůli trvalému zákazu nočních letů ve Frankfurtu počítá s poklesem zisku o 40 milionů eur (téměř miliardu korun) ročně.

„Mám obavu, že i letiště Kolín nad Rýnem/Bonn nebo v Lipsku by mohly brzy v noci stát,“ vyjádřil obavu před šířením zákazů deníku Handelsblatt šéf letecké nákladní společnosti Aviainform Dirk Steiger.

Lipský soud uznal platnost předběžného zákazu, který loni v říjnu nařídil Správní soudní dvůr spolkové země Hesensko, kde jeden z nejrušnějších evropských vzdušných přístavů leží. Hesenská vláda se proti verdiktu odvolala ke Spolkovému správnímu soudu, který byl poslední instancí. Lipský soud současně povolil další výstavbu na frankfurtském letišti.

Frankfurt, letiště Autor: profimedia.cz

Leteckou dopravu v Česku rozhodnutí neovlivní

Osobní leteckou dopravu mezi pražským ruzyňským letištěm a Frankfurtem zákaz nikterak neovlivní. Platný letový řád na stránkách Letiště Praha s časovým omezením vzletů a přistání ve Frankfurtu počítá, spoje všech aerolinek se s rezervou do vyměřeného limitu pro provoz letiště vejdou. Na přímých pravidelných linkách mezi oběma městy létají České aerolinie a Lufthansa.

Letiště ve Frankfurtu je podle agentury DPA třetím největším evropským vzdušným přístavem. Podle aktuálních údajů odbaví týdně 4630 osobních letů do 304 destinací ve 108 zemích včetně Česka. K tomu připadá dalších 235 letů na nákladní spoje.

Letištěm loni prošlo 56,44 milionu cestujících. Se zprovozněním čtvrté ranveje plánuje jeho provozovatel téměř zdvojnásobit počet odbavených letů i pasažérů, jejichž množství by mělo stoupnout na 90 milionů za rok. Na frankfurtském letišti pracuje více než 70 tisíc lidí.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah